BYEGM, seçime hazırlanıyor

BYEGM, seçime hazırlanıyor

BYEGM, 2 YURTDIŞINDA TOPLAM 4 BASIN MERKEZİ KURACAK. SEÇİME İLİŞKİN HABER VE YORUMLAR YABANCI MEDYADAN DA TAKİP EDİLEREK İNTERNET SAYFASINDA YAYINLANACAK

ANKARA (İHA) - Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimine yönelik çalışmalarını hızlandırdı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya, "Genel Müdürlüğümüz 12 Haziran seçiminin yerli ve yabancı medya mensupları tarafından takibini kolaylaştırmak ve habere zamanında, doğru, sağlıklı ve hızlı ulaşmalarını temini için bir dizi çalışma başlattı. Bu çerçevede, seçim süresince hizmet vermek üzere ikisi yurt dışında 4 Basın Merkezi kuruyoruz. Basın merkezleri Ankara'nın yanı sıra, yerleşik yabancı medyanın ve yaygın medyanın ağırlıklı olarak bulunduğu İstanbul'da,
Türkiye'nin AB'ye üyeliği çerçevesinde önemli bir merkez konumundaki Brüksel'de ve Türk dış politikası açısından büyük önem taşıyan Washington'da kurulacak" dedi.
Böylece BYEGM tarafından yurtdışında basın merkezleri ilk defa 12 Haziran seçiminde kurulacağını ifade eden Karakaya, "Yerli ve yabancı medya kuruluşlarına seçime ilişkin haber ve gelişmeleri birinci elden ve hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlamak amacıyla kurulacak basın merkezlerinde her türlü teknik donanım bulundurulacak. Ayrıca yabancı dil bilen yeterli sayıda personel görevlendirilecek. Merkezlerde yerli ve yabancı medya mensuplarına beş noktadan ücretsiz canlı yayın imkanı da sağlanacak.
Ayrıca, seçime yönelik özel bir çalışma programı hazırlanmıştır. Haber merkezimiz 12 Haziran Pazar günü 50'nin üzerindeki redaktör ve mütercimiyle ve 22 ülkedeki Basın Müşavirleriyle birlikte, 15 yabancı dilde geniş bir coğrafyada seçimle ilgili ilk değerlendirmeleri almak ve devletin üst makamlarını bilgilendirmek amacıyla 13 saat süreyle görev yapacaktır. Bu bağlamda, 15 dilde 300'e yakın yabancı internet sayfası, binin üzerinde yabancı gazetenin ilk baskısı ve 40'a yakın yabancı televizyon ve radyo
yayını takip edilerek seçime ilişkin haber ve haber yorumların çevirileri yapılacaktır. Seçimle ilgili yabancı basında yayımlanmış haber ve yorumlara 13 Haziran 2011 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüz web sayfasında (www.byegm.gov.tr) 'Dış Basında Türkiye' başlığı altında ağırlıklı olarak yer verilecektir" dedi.
Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün 12 Eylül 2010 Pazar günü yapılan Anayasa Değişiklikleri Referandumunu izleyen yerli ve yabancı medya mensupları için Ankara Rixos Otel'de kurduğu basın merkezi de büyük ilgi görmüştü. 81 yerli 43 yabancı medya mensubu ile akademisyenler referandum sonuçlarını BYEGM'nin oluşturduğu bu basın merkezinden takip etmişti. 100'e yakın yerel TV ve 10'u aşkın yaygın TV kanalı ile canlı bağlantı kurulan Basın Merkezinde yabancı medya mensupları
referandumdaki gelişmeleri ülkelerine aktarmışlardı.
Referandumda sandıklar kapandıktan sonra, sonuçları ajanslar aracılığıyla alan BYEGM bir programla gelen sonuçları grafikler ile Türkiye ve İl sonuçlarını anlık olarak dev perdelere ve TV alıcılarına yansıtılmıştı. BYEGM'nin bu hizmeti yerli ve yabancı basın mensuplarından büyük övgü almıştı.
BYGM'nin 12 Haziran Seçimleri İçin Oluşturduğu Basın Merkezlerinin Adresleri ise şöyle:
"Rixos Grand Ankara Otel Kavaklıdere/Ankara, Hyatt Rezidans Otel, Taksim/İstanbul, Hotel Bloom, Rue Royale 250 Koningsstraat - 1210 Brussels/Belçika ve Willard InterContinental 1401 Pennsylvania Ave. Washington, DC, 20004. -ABD."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.