Büyükşehir’den ve Karatay'dan  yerli tohum atağı

Büyükşehir’den ve Karatay'dan yerli tohum atağı

Konya Büyükşehir Belediyesi ve Karatay Belediyesi’nin birlikte yürüttüğü projede Saraçoğlu Mahallesi’ndeki 7 milyon metrekarelik alanda ekilen ürünlerin hasadı yapıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile birlikte buğday hasadına katılarak, gerçekleştirdikleri iş birliğiyle Konya’da tarımsal üretime önemli bir katkı sağladıklarını ifade etti.

Konya’nın bir tarım şehri olduğunu anımsatan Başkan Altay, “Saraçoğlu Mahallemizde 7 milyon metrekarelik alanda tarımsal üretim gerçekleştiriyoruz. Bunun 3 milyon metrekaresinde kuraklığa dayanıklı 4 çeşit buğday üretimi gerçekleştirdik. Burada bir taraftan atıl arazilerin tarıma kazandırılmasını sağlanırken bir taraftan da hiç sulama yapmadan susuz tarımla özellikle yerli 4 tohumun istatiksel verisini ortaya çıkarmış oluyoruz” diye konuştu.

dktehxjzjocq7rtxieqxs4qjybyx1lyr2lkmskum.jpg

VERİLERİ TÜRKİYE VE DÜNYA İLE PAYLAŞACAĞIZ

Başkan Altay, Konya’da özellikle kurak iklimlerde yerli tohumun geliştirilmesiyle ilgili bir çaba sarf ettiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Burada 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda nohut ekimi, 2,5 milyon metrekarelik alanda da yeril ve milli tohumluk patates üretimi gerçekleştiriyoruz. İnşallah 7 milyon metrekare ekim alanımızı gelecek yıl 10 milyon metrekareye çıkarmakla ilgili bir çabamız var. Burada temel hedef atıl arazilerin tarıma kazandırılmasıyla beraber Konya tarımına AR-GE çalışması yaparak ileride iklim değişikliğinden kaynaklı ortaya çıkacak sonuçlarla ilgili bir veri ortaya çıkarmak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Karatay Belediyemizle beraber projeyi geliştirmeye devam edeceğiz. Konya bir tarım şehri, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Başkanı olarak burada yaptığımız çalışmaların sonucunda elde edeceğimiz verileri de tüm Türkiye ve dünyayla da paylaşma imkanına kavuşmuş olacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”

14vu0s7jid7ygf3wr8tpobuo0m9zq915xhwwkuaq.jpg

AMACIMIZ KONYA ÇİFTÇİSİNE VE TÜRKİYE TARIMINA KATKI SUNMAK

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca da tarım alanında yapılan çalışmaların büyük önem taşıdığını belirterek şunları kaydetti: “Tarımın merkezi, tarım şehri Konya’da belediyeler olarak Büyükşehir Belediyemizle beraber tarımsal üretim yapıyoruz. Ekim yapılan alan, atıl arazilerden oluşan büyük bir alandı. Bu alanı tarımsal üretime dönüştürmüş olduk. Büyükşehir Belediyemizle burada 7 milyon metrekarelik alanda tarımsal üretim gerçekleştirildi. Ekimde beraberdik, hasadını da beraber yapıyoruz. Burada önemli olan AR-GE çalışmalarını yürütmek, tarımsal üretimle beraber susuzluğa ve kuraklığa dayanıklı ürünlerin yetişmesini sağlayarak Konya çiftçisine, Türkiye tarımına katkı sunmak. Bu anlamda Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.”

8ipt4jrcw0eywzijbneweds4zr6uoqzwvqp1cfyi.jpg

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.