Büyükelçi Lee: Cesur Türk Askerlerinin Kan Ve Teriyle Kore Var Oldu

Büyükelçi Lee: Cesur Türk Askerlerinin Kan Ve Teriyle Kore Var Oldu

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee, iki ülke arasında 1950 yılındaki Kore Savaşı vesilesiyle kan kardeşliği ilişkisi kurulduğunu söyledi.

Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sangkyu Lee, iki ülke arasında 1950 yılındaki Kore Savaşı vesilesiyle kan kardeşliği ilişkisi kurulduğunu söyledi. Balıkesir Sanayi Odası (BSO)'nın davetlisi olarak şehre gelen Lee, "Cesur Türk askerleri dahil olmak üzere gazilerimizin akıttığı kan, ter ve fedakârlık sonucu bugünkü Kore var olmuştur. Kore gazileri aileleriyle dostluk ilişkilerinin temel taşını oluşturan herkese bu fedakârlıktan dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Büyükelçi Lee'ye, ziyaret ve temaslarında Müsteşar Heecheel Lee eşlik etti. Sabah saatlerinde odanın Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi (BOSB)'nde bulunan hizmet binasına giden Lee ve beraberindekileri BSO Başkanı İsmail Uğur, Meclis Başkanı Hakan Özdamar, Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler ve Meclis Başkanı Yücel Yılmaz karşıladı. Burada konuşan Uğur, Güney Kore'yi ayrı bir ülke olarak değil, kardeş ve akraba olarak gördüklerini, bu ziyareti de bir akraba ziyareti olarak kabul ettiklerini söyledi. Ziyaret vesilesiyle Güney Koreli yatırımcıları Balıkesir'e davet etti.

Sangkyu Lee ise ilk kez bir büyükelçinin Balıkesir'i ziyaret ettiğini vurgulayarak, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kore ve Türkiye'nin eski çağlarda iki komşu olduğunu belirterek, "Kore Savaşı sebebiyle kan kardeşliği ilişkisi kuruldu ancak bu ilişkinin karşılığı, tam anlamıyla ticari alana yansıtılamadı. Ziyaret vesilesiyle ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz. Türkiye çok büyük bir ülke. Balıkesir'in kendisine has stratejik özellikleri olduğunu gördüm. İzlenimlerimi ülkeme ileteceğim." şeklinde konuştu.

Ziyaretin ardından BSO Başkanı Uğur, Büyükelçi Lee'ye üzerinde adının yazılı olduğunu küçük bir Yağcıbedir halısı ve saat kulesi maketi hediye etti. Misafir heyet, daha sonra BOSB'de bulunan Eğinlioğlu Zincir Fabrikası ve traktör kabinleri üreten Yaris Kabin'de incelemelerde bulundu.

KORE GAZİLERİYLE YEMEKTE BULUŞTU

Büyükelçisi Sangkyu Lee, Balıkesir ziyareti kapsamında Kore gazileriyle de yemekte biraraya geldi. Yemeğe Muharip Gaziler Derneği Balıkesir Şube Başkanı Ali Hulusi Karakuz ve 18 gazi katıldı. Hepsiyle tek tek tanışan Lee, yakından ilgilendi. Ellerindeki Güney Kore bayraklarını sallayan gaziler de büyükelçiyle ayaküstü sohbet etti. Otel Basri'de düzenlenen programda konuşan Lee, "Türkiye ve Kore arasında, 1950 yılındaki Kore Savaşı vesilesiyle kan kardeşi ilişkileri kuruldu. Bu yıl savaşın bitmesinin 60. yıldönümünü kutluyoruz." dedi. Babasının 1931 doğumlu bir Kore gazisi olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: "Babam hâlâ Kore'de yaşıyor. Sizi görünce babam aklıma geliyor. Hepinize sağlıklı ve uzun bir ömür diliyorum. Kore halkı, Türklerin ataları olan Hun ve Göktürklerle uzun ve tarihî bir ilişkiye sahipti fakat 1400'lü yılların başları ve 2000 yılına kadar birkaç yüzyıl boyunca doğrudan ilişkileri yoktu. 1999 yılındaki İzmit büyük depremi ve 2002 yılındaki Dünya Futbol Kupası sırasında yarı finalde beraber yarışmalarıyla birlikte iki halk yeniden sımsıkı bağlandı, güven ve işbirliği ilişkileri bugüne kadar devam etti. Kore'nin dünyaya ticaret hacmi 1 trilyon 50 milyar dolar, Türkiye'nin ise 390 milyar dolar. İki ülkenin ticaret hacmi 1,5 trilyon dolar oluyor fakat ikili ticaret sadece 5–6 milyar dolar. İki yıl önce Türkiye'ye geldiğimde, bu potansiyeli yükseltmek için çok düşündüm. Türkiye, Kore için stratejik bir öneme sahip."

Dernek Şube Başkanı Karakuz ise üç yıl süren Kore Savaşı hakkında bilgi verdi. Türk birliklerinin, büyük bir cesaret örneği göstererek Kore halkının beğenisini kazandığını aktardı. İki halk arasındaki sevgi bağının savaştan sonra kardeşliğe döndüğüne dikkat çeken Karakuz, derneğe üye 43 gazi olduğunu sözlerine ekledi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.