Bursa Trafiğine Metrobüs Önerisi

Bursa Trafiğine Metrobüs Önerisi

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi Turan Alkan, Bursa için metrobüs hattı araştırması yaptı. Yüksek lisans tezi hazırlayan Turan Alkan, metrobüs yapılırsa minibüslerin ve terminal otobüslerinin kalkacağını, yılda...

Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü öğrencisi Turan Alkan, Bursa için metrobüs hattı araştırması yaptı. Yüksek lisans tezi hazırlayan Turan Alkan, metrobüs yapılırsa minibüslerin ve terminal otobüslerinin kalkacağını, yılda 2.5 milyon litre yakıt tasarrufu sağlanacağını ifade etti.

Alkan, Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi ve Çekirge Caddesi'nin mevcut yol genişlikleri, yol uzunluğu ve eğimi yüzünden metrobüs için elverişli olmadığını belirledi. Metrobüs için en elverişli yolun, caddenin düz olması, yolcu kapasitesi özelliği nedeniyle Yeni Yalova Yolu Caddesi olduğunu tespit etti.

Metrobüs koridorunun; Gökdere Meydancık'tan başlayıp Yeni Cumhuriyet Caddesi, Kemal Bengü Caddesi, Haşim İşcan Caddesi, Fevzi Çakmak Caddesi, Kıbrıs Şehitleri Caddesi ve Yeni Yalova Yolu Caddesi boyunca devam ederek Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde son bulacağını söyleyen Alkan, “Güzergahın tek yön uzunluğu 11 bin 330 metre, gidiş dönüş toplam uzunluğu ise 22 bin 680 metredir. Metrobüs, gidiş ve dönüşte farklı güzergahlara girmeden aynı arterleri kullanıyor. Güzergahta 16 araç çalıştırılarak, 4 dakika sefer aralıkları ile günlük 255 ring seferi yapılabilir.” ifadelerini kullandı.

T1 tramvay hattına ve nostaljik tramvaya entegre olacak şekilde aktarma istasyonları yapılması gerektiğine dikkat çeken Turan Alkan, şu bilgileri verdi: “Metrobüs koridorunun raylı sistemler ile bağlantısı, aktarma ve bağlantı noktalarını inceledim. İlk güzergahta Gökdere Meydancık’ta Metrobüs ile nostaljik tramvay arasında aktarma yapılabilir. Gökdere kavşağında Metrobüs ile hafif raylı sistem arasında aktarma yapılabilir. Bursa Yakın Doğu Çevre Yolu, Yeni Yalova Caddesi'ne bağlanıyor. Bu cadde üzerinde de metrobüs ve otobüs sistemleri arasında aktarma merkezi olmalı ki ulaşım kolaylaşsın.”

“TERMİNAL OTOBÜSLERİ KALKACAK”

Metrobüs koridorunun bittiği noktanın terminal olacağını belirten Alkan, şöyle devam etti: “Bu nokta Demirtaş Organize Sanayii Bölgesi, Demirtaş, Ovaakça ve Alaşar mahalleleri için bir aktarma ve hareket merkezi olarak kullanılabilecek. Söz konusu koridor doğrultusunda raylı sistem yolculukları haricinde otobüs hatları ile günlük ortalama 242 bin 237 yolcu taşınıyor. Ayrıca kuzey bölgesi minibüs hatlarında günlük 45 bin 528 yolcu taşınıyor. Yeni Yalova Caddesi'ni de kapsayan bir metrobüs hattıyla kent merkezi ve kentin diğer kısımlarından şehirler arası otobüs terminaline hizmet veren otobüs hatlarının bazıları kalkacak, diğerlerinin ise güzergahlarında değişiklik yapılabilecek.”

Alkan, ayrıca Panayır, Alaşar, Ocaakça bölgelerindeki minibüslerin de trafikten çekileceğini vurguladı.

“YILLIK 2 MİLYON LİTRE YAKIT TASARRUFU”

Turan Alkan, bu şekilde yılda 2 milyon 431 bin 660 litre yakıt tasarrufu sağlanacağını, doğaya salınan karbondioksit oranının ise 6 milyon 161 bin 828 oranında düşeceğini kaydetti. İstasyonlarda ücretsiz bisiklet otoparkları oluşturularak halkın metrobüs sistemini daha etkin kullanılmasının sağlanabileceğini ifade eden Alkan, metrobüs koridoru ile yolculuk ve seyahat sürelerinin de kısalacağını dile getirdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.