Bursa En Çok Yatırım Teşviği Alan İkinci Şehir

Bursa En Çok Yatırım Teşviği Alan İkinci Şehir

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yürürlüğe giren yeni Yatırım Teşvik Programı’nın bir yıllık uygulama sonuçları yayınlandı.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında yürürlüğe giren yeni Yatırım Teşvik Programı’nın bir yıllık uygulama sonuçları yayınlandı. Bursa ve Eskişehir’in 1. bölgede, Bilecik’in ise 3. bölgede yer aldığı yeni teşvik sisteminde, ilk bir yıllık dönemde TR41 Bölgesi’nde öngörülen yatırım tutarı 6 milyar 201 milyon TL olarak açıklandı.
Rapora göre, 2012 yılı Haziran ayından buyana geride kalan 1 yılda, Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde taşıt araçlarından, dokuma ve giyime, enerjiden cama kadar çok çeşitli sektörlerde 331 adet yeni Yatırım Teşvik Belgesi alındı. Bu bir yıl içinde öngörülen yatırımların 12 bin 941 kişilik yüksek düzeyde bir istihdam sağlaması bekleniyor. İstanbul’dan sonra en çok teşvik belgesinin düzenlendiği il olan Bursa, 239 Yatırım Teşvik Belgesiyle sadece TR41 Bölgesi’nin değil ülke genelinde gerek istihdam ve gerekse yatırım tutarı açısından en üst sıralarda yer aldı. TR41 Bölgesinde Bursa’yı, 61 belge ile Eskişehir ve 31 belge ile Bilecik takip etti.
Bursa’da son bir yıllık dönem için 3 milyar 101 Milyon TL’lik teşvik belgeli yatırım ve 7 bin 689 istihdam öngörülüyor. Eskişehir’de ise belge sayısı Bursa’ya göre daha az olmasına rağmen büyük çaplı enerji ve madencilik yatırımları sebebiyle 2 milyar 183 milyon TL gibi ciddi bir yatırım tutarı gözleniyor. Bilecik ise, sürekli gelişmekte olan sanayiyle birlikte son yıllarda teşvik belgeli yatırımlarla ön plana çıkarken, Bilecik’te son bir yılda toplam 917 milyon TL’lik teşvik belgeli yatırım kararı alınmış durumda.
Bursa’da belge adedi ve sabit yatırım tutarı bazında ilk üç sırada taşıt araçları, dokuma ve giyim ile makine imalat yatırımları yer alırken, istihdam rakamlarına bakıldığında ise taşıt araçları, dokuma ve giyim ile orman ürünleri yatırımlarının ilk üç sırada yer aldığını görülüyor. Eskişehir’de belge adedi bazında ilk üç sırada makina imalat, istihraç ve işleme ile turizm yatırımları yer alırken, sabit yatırım tutarı ve istihdam açısından enerji, cam ile istihraç ve işleme sektörleri ilk üç sırayı paylaşıyor.
Bilecik’te teşvik belgeli yatırımlarda istihraç ve işleme ile pişmiş kil ve çimento gereçleri sektörlerinin öne çıktığı görülüyor. Sabit yatırım tutarına göre ise cam sektörü birinci sırada yerini almış ve onu çimento ile pişmiş kil ve çimento gereçleri sektörü takip ediyor. İstihdam rakamlarında da yine pişmiş kil ve çimento gereçleri sektörü ile cam sektörü öne çıkarken bunları dokuma ve giyim sektörü takip ediyor.
YENİ TEŞVİK SİSTEMİYLE YATIRIMLAR ATAĞA KALKTI
Yeni teşvik sistemi kapsamında 1 yılda ülke genelinde 79,1 Milyar TL tutarında ve 5 bin 126 adet yatırım teşvik belgesi düzenlendi. TR41 Bölgesi 6 Milyar 201 Milyon TL tutarındaki sabit yatırım ile Türkiye toplamının yüzde 7,59’unu oluşturuyor. Yine istihdam ve belge adedi açısından da bölgemiz ülke toplamı içerisinde önemli bir yer tutuyor.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede yeni teşvik sistemi döneminde düzenlenen 5 bin 126 yatırım teşvik belgesinin 2 bin 911'inin bölgesel, 19'unun büyük ölçekli, 2 bin 189'unun genel ve 7'sinin de stratejik mahiyete sahip olduğunu belirtti. 19 adet büyük ölçekli yatırım içerisinde 2’sinin Bursa’da bulunması da bu bağlamda bölgemiz açısından ayrı bir önem taşıyor.
BÖLGEDEKİ YATIRIMLAR BEBKA TARAFINDAN İZLENİYOR
Yeni Yatırım Teşvik Sistemi’nde Kalkınma Ajanslarına da önemli görevler verilmiş durumda. 2012/3305 sayılı “Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar” ile birlikte yerel birim olarak nitelendirilen Kalkınma Ajansları, Genel Teşvik Uygulamaları kapsamında Genel Teşvik Belgesi düzenleme konusunda yetkilendirildi. Ayrıca, 2012/3305 sayılı kararda Kalkınma Ajansları, Ekonomi Bakanlığı’nca düzenlenen teşvik belgelerini altışar aylık dönemler halinde izlemekle görevlendirilmiş durumda. Bunun yanı sıra Kalkınma Ajansları “yatırım tamamlama vizesi” sürecinde de görev alıyor. BEBKA da bu son bir yıllık süreçte TR41 Bölgesi’ndeki teşvik belgeli yatırımların başvurularının alınması, izlemelerinin gerçekleştirilmesi ve yatırım tamamlama vizelerinin yapılarak yatırım teşvik belgelerinin kapatılması süreçlerinde aktif bir rol üstlenmiş durumda. Bu iş ve işlemler Bursa, Eskişehir ve Bilecik illerinde kurulu olan Yatırım Destek Ofisleri aracılığıyla yürütülüyor.
BEBKA’ya bağlı Yatırım Destek Ofisleri bölgede farklı sektörlerde yatırım yapmayı düşünen ve yatırım destek ofisine başvuran yatırımcılara yönelik tanıtım ve bilgilendirmelerine aralıksız devam ettiriyor. Ayrıca çok yoğun bir sanayi altyapısına sahip olan Bursa-Eskişehir-Bilecik bölgesinde yaklaşık bin civarındaki teşvik belgeli yatırımın ara izlemeleri de yine BEBKA tarafından gerçekleştiriliyor.
CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.