Bugün açıklanan İnsan Hakları Söylem Planıdır!

Bugün açıklanan İnsan Hakları Söylem Planıdır!

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “İnsan Hakları Eylem Planı’ ile ilgili olarak; ‘bu açıklanan eylem değil söylem planıdır” dedi

Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman TV 5 Televizyonu’nda Mustafa Yılmaz’ın sunduğu Kulis Ankara programına konuk oldu. Burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karaduman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ ile ilgili olarak; ‘bu açıklanan eylem değil söylem planıdır’ ifadelerini kullandı.

BUGÜN AÇIKLANAN İNSAN HAKLARI SÖYLEM PLANIDIR

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ konusunda Karaduman, ‘’19 yılın sonunda her gün yeni paketler açıklama ihtiyacı, her gün yeni bir reform paketini açıklama ihtiyacı aslında göz önünde bir sorunun olduğuna da işaret eder.’’ Dedi. Bu eylem planının inandırıcı olmadığının altını çizen Karaduman iktidarı söyleme değil eyleme davet ederek, ‘’Bugün bu açıklanan şey, ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ değil, ‘İnsan Hakları Söylem Planıdır’’ ifadesini kullandı. Karaduman konuşmasını şu şekilde sürdürdü: Her ne kadar hükümet ülkede bir sorunun olmadığını iddia etse de, her gün açıkladığı yeni reform paketleri ile, bugün de karşımıza çıkan ‘İnsan Hakları Eylem Planı’ ile aslında bir sorunun varlığını da ortaya koymaktadır. Hükümet bugüne kadar yaptıklarını kendi açıkladıkları reform paketleri ile yanlış olduğunu, bugüne kadar gelen süreci yanlış olarak tasvir ediyor. İktidara geldikten sonra konuşmanın bir karşılığı yoktur, uygulamanın, icraatlerin, iş yapmanın karşılığı vardır. Vatandaş eğer iktidardaysanız sizin konuştuğunuza bakmaz yaptıklarınıza bakar. Dolayısıyla biz iktidarın tavır ve tutumlarına, uygulamalarına baktığımız zaman; Türkiye’de son dönemde özellikle 15 Temmuz’dan sonra insan hakları ihlallerinin en çok yaşandığı bir dönemin içerisinden geçiyoruz. Uygulamada insan haklarını ihlal eden ancak söylemde tamamen adaleti, bireysel özgürlükleri, temel hak ve özgürlükleri garanti alınacağına dair bir iddia içi dolu olan bir iddia değildir.

3-1.jpg

HANGİ YASA ÇIKARILIRSA BU HÜKÜMET ADALETİ TESİS EDECEK?

Şimdi bugün açıklanan insan hakları eylem planı ile ilgili hususların hangisi kanunda yok? Yani Hükümet’i adaletle karar almaya sevk edecek hangi yasa çıkarırsak bu Hükümet adaletli bir Hükümet olacak? Hangi yasayı çıkarırsak insan haklarına zarar vermeyecek bir uygulama ortaya konulacak? Bunun yasayla bir alakası olmadığı açık bir şekilde ortada. Burada asıl mesele uygulayıcının niyetiyle, anlayışıyla ilgilidir. Dolayısıyla iktidarı bu anlamda akl-ı selime, sağduyuya ve 83 milyon insanın bu devleti sahiplenebileceği, bu devlet benim devletimdir diyebileceği, 99’a karşı 1’in hakkının korunacağı bir devlet anlayışı ortaya konulmazsa, kerim bir devlet anlayışıyla bu ülke yönetilmezse her gün açıklayacağınız reform paketleri sadece gündemi manipüle etmekten başka bir anlam ifade etmeyecektir. Ayrıca gündemde yer alan anayasa tartışmaları ile ilgili olarak iktidarın anayasaya ve kanunlara uymadığını ifade eden Karaduman, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreçte yeni anayasayı tartışmanın gerçekçi olmadığını söyledi. Programın devamında kabine toplantısının ardından açıklanan kontrollü normalleşme sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Karaduman, Türkiye’nin 19 yıldır pandemide olduğunu söyledi.

TÜRKİYE 19 YILDIR ZATEN BİR PANDEMİ YAŞIYOR

Karaduman, devamında şunları söyledi: “Pandemi döneminden önce sanki ekonomi çok iyiymiş, pandemiyle beraber kriz yaşıyoruz gibi bir algı doğru değil. Pandemiden önce eğitim sistemi dört başı mamur bir eğitim sistemiymiş de şu anda biz eğitimde sıkıntılar yaşıyormuşuz gibi bir durum söz konusu değil. Türkiye 19 yıldır bir pandemiyi yaşıyor. Açıkça söylüyorum; eğitimde, ekonomide, dış politikada, Türkiye bir pandemiyi yaşıyor. Şu anda içinde bulunduğumuz durumu Türkiye 19 yıldır yaşıyor. Türkiye’de zaten bir kriz vardı bu dönem bir buhrana dönüştü.”

Konuya milletvekili olduğu şehirden örnek getiren Karaduman, “Konya pandemi ile ilgili tehlikeli iller arasında, kırmızıda. Konya’dan ilçelerle ilgili haberler alıyoruz. Vaka sayısının 5-6 olduğu, vaka sayısının 10’un altında olduğu belki 10 tane ilçe var Konya’da. Şimdi böyle yerlerde, vaka sayısının düşük olduğu ilçelerde, genelde salgın var diyerek; 1 tane vakanın olduğu ilçede yaşayanları sefalete mahkum edemezsiniz. Bunun için yerel karar alma mekanizmaları işletilmeli. Mutlaka ilçelerde yetkili kimselerden karar alma mekanizması oluşturulmalı. Ve vaka sayısının düşük olduğu yerlerde hayat normale döndürmelidir.”

MURAT GÜLTEKİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.