Buğdayda kriz uyarısı!

Buğdayda kriz uyarısı!

KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, “Yaşanılan iklim değişikliği, kuraklık ve artan girdi maliyetleri sonrası buğday üretiminde hem kalite hem de rekolte anlamında büyük kayıp yaşayacağız” dedi

Tarımsal üretimde önemli bir girdi kalemi olan gübre fiyatlarında son 1 yılda yüzde 100’e yaklaşan artışlar yaşandı. Farklı zamanlar ve ürünler için farklı gübreler kullanan çiftçi, gübre girdisini karşılamakta zorlanıyor. Artan gübre fiyatları sonrası çiftçilerin çoğu tarlasına gübre atmadan üren ekmek zorunda kaldı. Bir taraftan kuraklık ile mücadele eden çiftçiler girdi maliyetlerine yapılan zamlar sonrası ekim yapamaz hale geldi.

Gübre fiyatlarını artmasının ardından ekim ayı içerisinde çiftçinin toprağa gübre vermeden ürün ektiğini belirten Konya Pancar ve Tarım Ürünleri Üreticileri Derneği  (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, “Yaşanılan iklim değişikliği, kuraklık ve artan girdi maliyetleri sonrası buğday üretiminde hem kalite hem de rekolte anlamında büyük kayıp yaşayacağız” dedi.

Farklı zamanlar ve ürünler için farklı gübreler kullanan çiftçi, gübre girdisini karşılamakta zorlandığını belirten Ahmet Bestil, “Son yapılan zamlar sonrasında çiftçi üretim yapamaz şu anda 1 ton üre gübresi 13 bin 500 TL, toprağın atılan Dap gübresinin tonu şu anda 12 bin 500 TL. Devletimizin çiftçimize daha çok destek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

1-003.jpg

DEKAR BAŞINA 200 TL YARDIM YAPILMALI

Yaşanılan kuraklık ve iklim değişikliği nedeni ile buğday eken çiftçilerin çok zor durumda olduğunu dile getiren Bestil, “Tarlalarına buğday eken çiftçiler beklenen yağışı alamadı. Aynı şekilde yer altı sulama seviyeleri çok düştü. Tarlasına gübre atamayan çiftçilerin buğday tohumları toprakta kaldı” ifadelerini kullandı. Devletin çiftçilere ekim yapabilmesi için dekar başına 200 TL yardım edilmesi gerektiğini ifade eden Bestil, sözlerine şöyle devam etti: “çiftçilerimiz her zorluğa rağmen üretim yapabilmek için elinden geleni yapıyor. Ancak çiftçi kardeşlerimiz sadece girdi maliyetleri ile değil aynı zamanda iklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele ediyor. Devletimizin çiftçilere destekleri var ancak bu destekler çiftçilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamıyor. Şuan görünen tabloda kuraklık kapıda üretimin artırılması adına çiftçiler sulama anlamında dekar başına devletimizden 200 TL yardım almalı.”

TOHUM KAYBI YAŞAYABİLİRİZ 

Mevsim şartlarını beklenildiği gibi olmadığını ve toprağa atılan tohumların toprakta çatlamadığını belirten Bestil, şunları kaydetti: “Tarlalarda ekim yapan çiftçiler beklediği yağışı bir türlü alamadı yağış anlamında kurak bir yıl geçiriyoruz. Yağışların az olması tarladan elde edilen mahsulün miktarını etkilediği gibi aynı şekilde tohum kaybına da neden oluyor. Üretim yapan çiftçiler ekim zamanlarında az bir alanda ekim yapmıyorlar. Büyük alanlarda büyük miktarlarda ekim yapıyorlar. Tarlaya ekilen tohumdan verim alamadığınız zaman ekmiş olduğunuz tohumlar telef oluyor buda ciddi oranda bir tohum kaybına neden oluyor. Önlemlerimizi almalıyız tohumlar bizim için en önemli nokta. Ektiğimiz tohumlar elde edeceğimiz ürünün miktarını doğrudan etkilemektedir. Yıllardır kullandığımız tohumlara sahip çıkmalıyız çiftçilerimiz hava durumlarına göre ekim yapmalılar.” 

“DIŞ HAVZADAN SU GETİRİLMELİ”

Dış havzalardan su getirilmesinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu Konya’nın 5 milyar metreküp suya ihtiyacı olduğunu belirten Bestil, sözlerini şöyle tamamladı: “Dış havzalardan su getirilmesi kaçınılmaz bir gerçek. Bu konu da ciddi çalışmalar yapılması gerekiyor. Tarım, ülkelerin, şehirlerin geleceği ise bu gerçekte bilinmelidir. Çoruh nehri Bayburt’tan doğuyor, Erzurum üzerinden Karadeniz’i suluyor. Kızılırmak Sivas İmranlı’dan doğuyor Erzurum’la İmranlı’nın arası 312 kilometre, İmranlı’ya su taşınırsa Konya’nın suya hasreti biter İrfanlı barajından rahatlıkla su alınabilir. Geçen yıl kıraç arazilerde kuraklıktan dolayı buğday tarlalarına biçerdöver giremedi. Çiftçinin buğday tohumu alacak gücü kalmadı destekler artırılmalı. Gene aynı şekilde gübre fiyatları aşırı zamlandı bu fiyatlar karşısında çiftçi ne yapsın desteklerin artması gerekir. Sulu tarımda yeraltı su kaynaklarımız 10 metreye kadar düştü. İnşallah yağışlar beklenilen seviyelerde olur.”

SAİT ÇELİK 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum