Buğday stratejik ürün

Buğday stratejik ürün

Selçuklu Ziraat Odası Başkanı Faruk Çöklü, enerji, gıda ve hayvan yemi olarak kullanılan buğdayın stratejik ürün olduğunu belirterek, Ne kadar üretirsek o kadar faydasını görürüz dedi.


Çöklü yaptığı açıklamada, son yıllarda dünyanın hububat üretimine büyük önem vermeye başladığını, buğdaya talebin giderek arttığını söyledi. 
Özellikle dünya nüfusunun arttığı düşünüldüğünde buğdaya talebin hiç azalmayacağını belirten Çöklü, bu yüzden birçok ülkede çiftçilerin buğday üretimine teşvik edildiğini bildirdi. 
Asya ülkelerinde bile pirincin yerini buğdayın almaya başladığını dile getiren Çöklü, şunları kaydetti: 
“Buğday pirince alternatif olmaya başladı. Enerji, gıda ve hayvan yemi olarak kullanılan buğday stratejik ürün oldu. Ne kadar fazla üretirsek o kadar faydasını görürüz. Özellikle petrolün aşırı değerlendiği günler ve gıda krizinin yaşandığı dönemler düşünüldüğünde buğdayın enerji üretimindeki rolü büyük önem taşıyor. Buğday ne kadar üretilirse üretilsin her zaman değer bulur. Her zaman talebi vardır. Tarım politikalarının yeniden gözden geçirilmesi, çiftçinin buğday üretimine teşvik edilmesi gerekiyor. Bu da desteklerle olur.” 
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hepokur da dünyada çiftçiye normalin üzerinde teşvik verilmeye başlandığını bildirdi. 
Buğdayın öneminin son yıllarda gıdada yaşanan gelişmelerden sonra daha iyi kavrandığını belirten Hepokur, birçok ülkenin bu yüzden çiftçisine akaryakıt desteği başta olmak üzere ilave teşvikler vermeye başladığını bildirdi. 
Türkiye'de de çiftçinin benzer şekilde desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Hepokur, “Ülkeler, teşvik konusunda adeta birbiriyle yarışıyor. Ülkeler arası teşvik yarışında Türkiye geri kalıyor. Biz de de teşviğe önem verilmeli. Motorinin çiftçiye ucuz verilmesini istiyoruz” diye konuştu. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.