Bu virüs Covid-19'dan daha tehlikeli

Bu virüs Covid-19'dan daha tehlikeli

The Guardian'ın haberinde, Nipah virüsünün Çin'de yüzde 75 ölüm oranıyla yayıldığı ve gelecekte korona salgınından daha tehlikeli olacak küresel bir salgına neden olacağı uyarısı yapıldı.

Dünya Covid-19 ile boğuşurken şimdi de öldürücü yeni bir virüs türü daha ortaya çıktı. İngiliz gazetesi The Guardian tarafından yayınlanan özel bir haberde, Nipah virüsünün Çin'de yüzde 75 ölüm oranıyla yayıldığı ve gelecekte korona salgınından daha tehlikeli olacak küresel bir salgına neden olacağı uyarısı yapıldı.

Avrupa Tıbba Erişim Vakfı Genel Müdürü Jayasri Ayer, “Nipah virüsü, büyük endişe oluşturan bir başka bulaşıcı hastalıktır. Nipah salgını her an ortaya çıkabilir. Bir sonraki küresel salgın, ilaca dirençli enfeksiyonlarla olabilir" dedi. 

DSÖ "Nipah" salgını konusunda uyardı

Rapora göre, Nipah şiddetli solunum problemlerinin yanı sıra beyinde iltihaplanma ve şişmeye neden olabiliyor ve ölüm oranı yüzde 40 ile yüzde 75 arasında değişiyor. Kaynağı ise, Bangladeş ve Hindistan'daki meyve yarasaları.

Nipah, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, özellikle büyük küresel ilaç şirketlerinin yanıt verme konusundaki isteksizliği ışığında, halk sağlığına en büyük tehdit olarak tanımlanan 10 bulaşıcı hastalıktan biridir.

Nipah virüsü salgını Avustralya, Bangladeş, Hindistan, Çin, Tayland ve Afrika'da da yayılabilir. Virüs yarasalardan hayvanlara ve insanlara bulaştığı gibi tükürük yoluyla da insandan insana bulaşabilir. Bu virüse karşı hali hazırda herhangi bir ilaç veya aşı bulunmamakta.

Nipah virüsü enfeksiyonu olan kişiler ateş, öksürük, baş ağrısı, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, yutma güçlüğü ve bulanık görme rahatsızlığı yaşarlar. Virüs bulaşmış hastaların yaklaşık yüzde 60'ı komaya girerler ve bu durumda acil olarak nefes alma yardımına ihtiyaç duyarlar. Nikah virüsüne yakalanlar şiddetli yüksek tansiyon, yüksek kalp hızı ve yüksek vücut ısısından muzdariptir.

Nipah virüsü nedir?

Nipah virüs enfeksiyonu, insan ve hayvanlarda ciddi hastalık yapan ve yeni ortaya çıkan bir zoonozdur. Virüsün doğal konağı Pteropodidae ailesi, Pteropus genusundan olan meyve yarasalarıdır. NiV ilk olarak 1998 yılında Malezya'da Sungai Nipah köyünde ortaya çıkan salgın hastalığın nedeni olarak belirlenmiştir. Bu salgında domuzlar ara konak olarak belirlenmiştir. Bangladeş'te 2004'te, enfekte meyve yarasalarının kontamine ettiği palmiye özünün tüketilmesi sonucu insanlarda NiV ile enfeksiyon gelişmiştir. İnsandan insana bulaş da –hastane ortamları da dahil olmak üzere- belirlenmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.