Bu iddia doğru mu?

Bu iddia doğru mu?

Milliyet "çözüm süreci"yle ilgili bugün öyle bir iddiada bulundu ki, "yok artık" dedirtti. Şimdi tüm gözler Hükümet'e çevrilmiş durumda: İddialar yoksa doğru mu? Milliyet'in haberi şöyle:

Milliyet'in haberine göre, teröristbaşı ile Kandil arasında kuryelik yaparak, kanlı eylem planlarını taşıdıkları ortaya çıkınca görüşmeleri kesilen Öcalan-avukat teması yeniden başlıyor.

Öcalan'ın ayrıca uluslararası gözlemci gruplarla da görüşmesi sağlanacak.

Akil insanlar ile gazetelerin yayın yönetmenleri de İmralı'ya götürülerek, Öcalan'la biraraya getirilecek.

Milliyet'in haberi aynen şöyle:

"Öcalan ile devlet heyeti arasında yapılan görüşmede karara bağlanan konular yaşama geçirilecek. Bu kapsamda, Öcalan'ın avukatları ile yeniden görüşmesi, uluslararası gözlemci gruplarının çözüm sürecine dahil edilmesi sağlanacak. Gazeteciler, sivil toplum örgütleri temsilcileri ve akil insanlar heyetlerinin Öcalan'la görüşmesine de olanak sağlanabilecek.

ÇÖZÜM SÜRECİ HIZ KAZANDI

Öcalan'la devlet heyetinin İmralı'da yeniden görüşmesi, kesintiye uğrayan çözüm sürecine hız kazandırdı. Krizin giderilmesine yönelik ilk işaret, HDP Eşbaşkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in yeniden İmralı heyetine alınması ile verildi.

ÖCALAN: SIRRI'NIN DÖNMESİ OLUMLU

Öcalan, bu konuda, "Bu durum yapıcı bir gelişme, olumlu bir gelişmedir ve bu tür müdahaleler yaşanmamalıdır" sözleri ile aktardı.

TAMAMEN ÇEKİLME SAĞLANACAK

İmralı'da Öcalan'la devlet heyeti arasında yapılan son görüşmede, örgütün silahsızlanması konusunda önemli oranda mutabakata varıldığı, örgütün bölgeden tamamen çekilmesini sağlayacak adımların bir bölümünün kısa sürede atılacağı iddia edildi.

ULUSLARARASI HEYET

Bu kapsamda, çözüm sürecine işlerlik kazandırılması için uluslararası gözlemci heyetinin oluşturulması fikri benimsendi. Bu oluşumla ilgili hemen harekete geçildi ve bir yabancı heyetin kısa süre önce İmralı'ya giderek Öcalan'la görüştüğü ileri sürüldü.

GAZETECİLERLE DE GÖRÜŞEBİLECEK

İmralı'da varılan mutabakatın en önemli ayaklarından olan gazetecilerle görüşme isteği de yakın zamanda gerçekleşebilecek. Bu konuda iki görüş üzerinde tartışma yapıldı. Önce iki gazetenin yazarının görüşmesi gündeme geldi. Ancak bu istek Öcalan ve BDP heyeti tarafından kabul edilmedi.

Bunun üzerine köşe yazarları Abdülkadir Selvi ve Yıldıray Oğur gibi isimlerin de içinde yer aldığı, tüm gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle bir araya gelinmesi görüşü benimsendi."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.