Brexit resmen tamamlandı! İngiltere AB'den ayrıldı

Brexit resmen tamamlandı! İngiltere AB'den ayrıldı

Brexit kararı alan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma süreci resmen tamamlandı. İngiltere artık AB üyesi değil.

İngiltere ile Avrupa Birliği arasında 50 yıldır süren birliktelik resmen sonlandı. 2016 yılında yapılan referandum ile Brexit kararı alan İngiltere'nin AB'den tamamen ayrılma süreci saat 23.00'te Big Ben çanının çalınmasıyla duyuruldu.

AB'ye 1973 yılında üye olan İngiltere, AB ile yapmış olduğu ticaret anlaşması ile yine Brüksel'in kurallarına uyacak olsa da AB mahkemelerinin yetki alanının dışında kalacak.

AB ile İngiltere, 30 Aralık'ta imzalanan serbest ticaret anlaşmasına göre ticari ilişkileri devam edecek.  İngilizler, AB ülkelerinde süresiz oturma ve çalışma izni hakkını kaybetti. AB üyesi ülkelerin vatandaşları da İngiltere'de ancak gerekli göç koşullarını karşılamaları durumunda yaşayabilecek. İngiliz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan bankacılık ve hizmet sektörlerinde ne olacağı konusunda hala belirsizlik bulunuyor.

JHONSON: ÖZGÜRLÜĞÜMÜZÜ YENİDEN ELİMİZE ALDIK

Başbakan Boris Johnson Brexit'in tamamlanmasının ardından yapmış olduğu konuşmada, "Bu, ülke için harika bir an. Özgürlüğümüzü elimize aldık ve bundan mümkün olduğunda en iyi şekilde yararlanmak bize bağlı." dedi.

BREXİT KARARI 2016'DA ALINDI

İngiltere'de Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı.

AB'den resmen 31 Ocak'ta ayrılan ancak geçiş süreci nedeniyle AB hükümlerine uymaya devam etmek zorunda kalan İngiltere, Brüksel ile başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

"Adil rekabetin sağlanması", "ticari anlaşmazlıkların nasıl çözüleceği" ve "balıkçılık" gibi zorlu konularda anlaşılamaması nedeniyle uzayan müzakereler, geçiş sürecin bitmesine sadece 7 gün kala sonuçlanmış ve taraflar anlaşmayı 30 Aralık'ta imzalamıştı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.