Boydak: Lojistik Sorunun Çözerek Rusya’da 2 Milyon Euro Ciroya Ulaştık

Boydak: Lojistik Sorunun Çözerek Rusya’da 2 Milyon Euro Ciroya Ulaştık

Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak, lojistik ve tedarik zincirini çözen firmaların rekabet ederek rakiplerine göre açık ara önde yer aldığını ifade etti.

Boydak Holding CEO’su Memduh Boydak, lojistik ve tedarik zincirini çözen firmaların rekabet ederek rakiplerine göre açık ara önde yer aldığını ifade etti. Boydak, holdinglerinin mobilya alanında Rusya’ya yatırımı örnek göstererek "Büyük bir nüfusa sahip ülkeye lojistik yatırımımız olmadığı için giremiyorduk. Bu sorunu çözdük ve bu ülkede sıfır Euro olan ciromuz aylık 2 milyon Euro’ya ulaştı. Lojistik ve tedarik zincirimiz sayesinde tüketicinin istediği yastığı üretip ertesi gün teslim edebiliyoruz." dedi.

Melikşah Üniversitesi ve Lojistik Derneği (LODER) tarafından '11. Uluslararası Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi', 'Fırsatları ve Tehditleri Yönetme' teması altında gerçekleştirildi. Melikşah Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılan kongreye yurtiçi ve yurtdışından alanında çalışmalar yapan akademisyenler ve dünyaca tanınmış birçok markanın temsilcilerinin katıldı.

Kongrede konuşma yapan Boydak Holding CEO’su ve Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Memduh Boydak, birçok firmanın rekabette güçlü olma, faaliyetlerini yerine getirme noktasında lojistiğe önem verdiği, üzerine büyük projeler yaptığını belirtti. Boydak, bu noktada yapılan kongrenin çok önemli olduğunu ve Kayseri’de yapılıyor olmasından dolayı da mutluluk duyduklarını dile getirdi.

İşadamı Memduh Boydak, lojistik yatırımların, küresel pazarların daralması, bilgi ve iletişim teknolojilerin gelişmesi, yeniliklerin her geçen gün artmasıyla birlikte firmaların önem verdiği alanlardan birisi haline geldiğini aktardı. Boydak, yapılan analiz sonunda dünyada üretilen her bir dolarlık katma değerin dörtte birinin sektörlere göre farklılık arz etse de lojistik maliyeti olarak harcandığının ortaya çıktığını anımsattı. Mobilya sektöründe bu rakamın geçerli olduğunu anlatan Boydak, “Lojistik aslında ülkelerin sahip olduğu yatırımlar, yabancı yatırımcıları teşvik etmek, istihdam sağlamak, ülkelerini ticaret merkezi haline getirmek kadar önemlidir ve lojistik konulara da artık ağırlık vermektedir. Gittikçe de ülkeler büyük yatırımlar yapmaktadır. Birçok marka yenilikçi yüzü ile ortaya çıkıyor. Yenilikçi olmak, yeni modellerle tüketiciyi memnun etmekle de artık iş bitmiyor ve yetmiyor. Yeni geliştirilen ürünler ne kadar hemen üretiliyorsa tüketiciye ulaşması da o kadar hızlı olması önemlidir. Tüketiciye ulaşması da çok önemlidir. Hem lojistik hem tedarik zinciri için paydaşlar adına bu çok önemlidir.” şeklinde konuştu.

Memduh Boydak, yeni ürünün üretimi ve seriye alınması yanında müşteriye ulaşma süresi ne kadar kısa ise toplam paydaş verimliliği yüksek olduğunun altını çizerek, “Bu süre ne kadar uzun olursa paydaş verimliliği düşük olur ve şirketler rekabet gücünü yitirir. O nedenle lojistik ve tedarik zinciri çok önemlidir. Yeni bir ürünün tasarlanmasından sonra nihai tüketiciye kadar ulaşmada geçen zamanın kısa olması paydaşlara çok ciddi katkı sağlamaktadır. Biz Boydak Holding bünyesinde mobilya üretimi de yapıyoruz. 58 yıllık bir şirketiz. 1987’ye kadar küçük bir atölye, şimdinin atölyesi olarak tabir edilen o dönemin fabrikasında üretim yapıyorduk. Biz hep doğuya doğru ürün satardık ve Kırşehir’den öteye ürün satamazdık. 83 kilometreden sonra batıya ürünlerimiz gitmezdi. Ne zaman ki ürünlerimizi ulaşılabilir hale getirdik, lojistik sorununu çözdük o zaman büyüdük. Bu sayede 40 yıllık büyümemizi 4 yılda yaptık ve hızlı bir büyüme ile yolumuzu devam ediyoruz. İstanbul’da açtığımız lojistik ağı hizmeti ile oraya kadar ulaştık. Müşteri memnuniyeti bizi biranda büyüttü. Kırşehir’i geçemeyen bir firma bugün 100 ülkeye mobilya ihracat ediyor. Lojistiği çözmeden marka, kalite, tasarım ve inovasyonunuz olması bir anlam ifade etmiyor.” ifadelerini kullandı.

“Lojistik sorununu Rusya’da yaşadık” diyen Boydak, Rusya’da geldikleri noktayı şöyle anlattı: “Rusya’da kurulu bir mobilya fabrikası var. Fuarlara katıldık. Her gelen tüketici “Bizim yaşam tarzımıza uygun ürünler üretiyorsunuz, fiyatı uygun ürünler üretiyorsunuz” diyordu. Ama mobilya satışı yapan firmalar bizden ürün alacaklarını ama konteyner ya da TIR bazında alamayacaklarını ifade ediyordu. Adet bazında alacaklarını söylediler. Biz yıllarca lojistik sorununu çözemediğimizi için büyük nüfuslu Rusya’da satış yapamadık. Şuan Rusya’da bu sorunu çözdük. Biz sıfır Euro cirodan aylık 2 milyon Euro ciroya ulaştık. Lojistiğin tedarik yönetiminin önemini anlatma adına önemli örnektir.”

    Boydak, mobilyanın hammaddesi olan ağacın, diğer bütün malzemelerin Kayseri’de bulunmadığını hatırlatarak, buna rağmen şehrin Türkiye’nin ve hatta dünyanın mobilya merkezi haline gelmeye başladığını ifade etti. Bunu hammadde temininde lojistik yatırımlar ve tedarik zincirine bağlayan Boydak, “Lojistik yatırımlar üretim sürecini kısalttı ve daha kısa zamanda daha uygun fiyatla ürün satışımızı sağladı. Türkiye’de de lojistik düzeyde en iyi durumda Ülker grubu var. Bu sayede onlar rakiplerine göre açık ara öndedir. Bizde ikinci durumdayız. Koç grubu da o şekilde. Biz lojistik yatırımlarımız sayesinde müşterinin istediği bir yastığı bile hemen ertesi gün tüketiciye ulaştırıyoruz. Bu türünün ender örneklerinden bir firmadır. Hem üretimini yaparak hem satışını hem de markalaşan ender grubuz. Dünyada toplama mobilya satışı yapan mağazalar var. Bunlar üretici değildir. Biz üretici olduğumuz gibi aynı zamanda mağaza ve markayız. İstikbal üretici firma. 9 bin çalışanı ile birlikte hem üretiyor hem mağazasında satışa sunuyor hem de marka durumdadır. Bu marka kontörlünü ve denetimini sağlıyor. Bu bize ciddi avantaj sağladı.” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.