Bosna’ya vefa

Bosna’ya vefa

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Boşnakların İslam'ı kabul etmesinin önemli sembollerinden olan Ayvaz Dede Şenliklerinin 513’üncüsüne katıldı.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı 513. Ayvaz Dede Şenlikleri’nde de ecdat yadigarlarını yalnız bırakmadı. Prusac kasabasındaki görkemli bir törenle sona eren şenlikler renkli gösterilere sahne oldu. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı bu yıl da Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni temsilen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile birlikte şenliklere katılarak bu kadim geleneğin coşkusuna ortak oldu.

1687776899.jpg

Programa Başkan Pekyatırmacı’nın yanı sıra Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ile Türkiye ve Bosna Hersek'in farklı bölgelerinden gelen çok sayıda kişi katıldı.

1687776851.jpg

Prusac'taki 285 atlının geçişi ve Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliği'nin konserine binlerce kişi katıldı.

GÖNÜL COĞRAFYASINDA YERİ AYRI

Ecdadın en büyük emanetlerinden olan Bosna Hersek’le gönül bağlarının günden güne daha da kuvvetlendiğinin altını çizen Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Bosna Hersek’te Ayvaz Dede kutlamaları için burada bulunuyoruz. Burada Boşnak kardeşlerimiz Müslüman oluşlarını Ayvaz Dede kutlamaları kapsamında 513 yıldır Prusac’ta Ayvaz Dede’yi de anarak kutluyorlar.

Yine burada farklı bölgelerden gelen sancakları taşıyan atlı gruplara Karatay Belediyemizle birlikte Türk Dünyası Belediyeler Birliği öncülüğünde kıyafetlerini bu sene biz Konya'dan getirdik ve inşallah bundan sonra da bu desteğimiz devam edecek. Yine Türk Dünyası Belediyeler Birliği olarak Ayvaz Dede Şenlikleri'nin bu alanda düzenlenmesiyle ilgili ciddi manada katkılar sunuluyor. Biz her zaman Boşnak kardeşlerimizin yanındayız, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Türkiye olarak hem İslam aleminin hem de mazlum milletlerin yanındayız ve yanlarında olmayı sürdüreceğiz ” şeklinde konuştu.

1687776842.jpg

ONLARIN YANINDAYIZ

Gönül coğrafyasının en önemli mekanlarından bir tanesinde olduklarını ifade ederek sözlerine başlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca ise, “Ayvaz Dede Şenlikleri'nin 513. kutlamalarındayız. Tabii Osmanlı Devleti’nden bu yana burada İslam'ın Saraybosna'da, Bosna Hersek'te ve bu bölgelerde gönül coğrafyamızda insanlar Türklerle birlikte Müslümanlarla birlikte yaşamışlar. Bugün de geleneklerini devam ettiriyorlar. Türkiye Türkiye'den ibaret değildir. Dolayısıyla Türkiye'de bir şey olduğu zaman buradaki Müslüman kardeşlerimiz bize hep dua ederler. Biz de onların bir sıkıntıları olduğu zaman onları her zaman destek veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz inşallah” dedi.

Binlerce kişinin katıldığı ve muhteşem bir coşkunun yaşandığı şenlikler Kur'an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla tamamlandı.

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum