Bölgenin İlk Kapalı Fıtık Ameliyatı Tatvan’da Yapıldı

Bölgenin İlk Kapalı Fıtık Ameliyatı Tatvan’da Yapıldı

Bölgede bir ilke imza atılarak bölgenin ilk kapalı fıtık ameliyatı Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Tatvan Devlet Hastanesi’nin bir ilçe hastanesi olmasına rağmen, Bitlis’in diğer ilçeleri...

Bölgede bir ilke imza atılarak bölgenin ilk kapalı fıtık ameliyatı Bitlis’in Tatvan Devlet Hastanesi’nde başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Tatvan Devlet Hastanesi’nin bir ilçe hastanesi olmasına rağmen, Bitlis’in diğer ilçeleri ve bağlı köylerdeki vatandaşlara da sağlık hizmeti verdiğini belirten Tatvan Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Op. Dr. Ferah Çakır, hastanedeki tüm doktorlarla birlikte ellerinden geldiğince her türlü imkanı seferber ederek özverili çalışmayla, vatandaşlara ve hastalara hizmet vermeye çalıştıklarını söyledi.

Yaptığı kapalı fıtık ameliyatıyla bölgede bir ilke imza atan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çiğdem Naciye Arslan, "Kapalı ameliyatların avantajları arasında özellikle fıtık ameliyatlarında hastalığın tekrar etme ihtimali en aza iniyor. Bunun yanı sıra hastada ağrı azalıyor, yara izi yok, ameliyat dışında hastanede yatış daha kısa oluyor ve günlük işlere daha erken dönülebiliniyor." dedi.

Ameliyatların dünyada artık standart hale geldiğini, Türkiye’de ise, özellikle büyük hastanelerde çok sık uygulandığını ve yavaş yavaş yaygınlaştığını, devlet hastanelerinde de yaygınlaşmasını dilediklerini belirten Doktor Arslan, şöyle konuştu: "Hasta daha önce kasık fıtığı nedeniyle ameliyat ettiğimiz bir hastaydı. Fıtığının tekrar etmesi nedeniyle kapalı ameliyat yapmayı tercih ettik. Hastanemizin imkanları dahilinde idarecilerimizin desteği ve gerekli malzemelerin teminiyle ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdik. Bu bölgemizde ve hastanemizde ilk kez yapılan bir yöntemdir. Bu yöntemin avantajı, ameliyattan sonra fıtığın tekrar etme ihtimalinin en aza indirilmesidir. Hastanemizde hali hazırda kapalı yöntemle laparoskopik safra kesesi ve apandisit ameliyatları zaten yapılmaktadır. Daha önce de aynı ekiple kapalı apandisit ameliyatını gerçekleştirmiştik. Kapalı fıtık ameliyatı ekstra malzemeler isteyen bir ameliyat olduğu için bu güne kaldı. Bundan böyle idareci arkadaşlarımızın da desteğiyle gerekli malzemeler temin edildikten sonra rutin şekilde uygulayabileceğimiz bir ameliyat olacaktır."

Güroymak’tan gelip Tatvan Devlet Hastanesi’nde kapalı kasık fıtığı ameliyatı olan iki çocuk annesi Menice Erbay ise "Daha önce fıtık nedeniyle buraya geldim ve ameliyat oldum. Fıtığım yine çıktı ve yine gelip kapalı fıtık ameliyatı oldum. Şuan kendimi çok iyi hissediyorum. Çok az bir ağrım var. Doktorlara böyle bir ameliyat yaptıkları için çok teşekkür ediyorum." dedi.

Hastanın eşi Maşallah Erbay da eşinin acı ve şiddetli ağrıları olduğunu, ağrılara dayanamadığı için geceleri hiç uyuyamadığını, doktorların yaptığı başarılı kapalı ameliyattan sonra eşinin hiç ağrısı kalmadığını söyledi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.