Biyoteknoloji Ve Biyoinovasyon Üs Çalışmaları Sürüyor

Biyoteknoloji Ve Biyoinovasyon Üs Çalışmaları Sürüyor

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, kurulması planlanan biyoteknoloji ve biyoinovasyon üssünün bölge için önemli bir yatırım olacağını belirtti.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, kurulması planlanan biyoteknoloji ve biyoinovasyon üssünün bölge için önemli bir yatırım olacağını belirtti.

    Vali Abdil Celil Öz başkanlığında Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) binasında gerçekleştirilen toplantıda, şehirde kurulmasını planlanan biyoteknoloji ve biyoinovasyon üssüyle ilgili çalışmalarında gelinen nokta değerlendirildi.

    Toplantıya Vali Öz’ün yanı sıra, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Suat Hacısalihoğlu, DOKA Genel Sekreteri Çetin Oktay Kaldırım, Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Turan, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necati Tüysüz, Trabzon Ticaret Borası Başkan Yardımcısı Mehmet Özer ve KTÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nurettin Yaylı katıldı.

    Biyoteknoloji ve biyoinovasyon üssünün bölge için önemli bir yatırım olacağını ifade eden Vali Öz, KTÜ bünyesinde kurulması planlanan Doğal Ürün Biyoteknolojisi Merkezi’nin Kalkınma Bakanlığı’nca desteklenmeye hak kazandığını ve proje kapsamında 10 milyon TL’nin KTÜ’ye aktarıldığını söyledi. Vali Öz, konuşmasına şöyle devam etti: “Bugünkü toplantımızda ilimizde uzun süredir çalışılan biyoteknoloji uygulama alanı ve biyoinovasyon üssü kurulması ile ilgili çalışmalarda gelinen noktayı değerlendireceğiz. Valilik, belediye, üniversite, ticaret odası ve ilimizin diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte ortak bir mekanizmanın kurulması ve geleceğe yönelik çalışmaların altyapısını oluşturacağız.”

    Biyoteknoloji uygulama alanı ve biyoinovasyon üssünün altyapısını, teknik donanımını ve işletim sistemini DOKA’nın güdümlü projesi ile tamamlamayı planladıklarını anlatan Öz, “DOKA ile bölgemizde güzel projelere destek veriyoruz, güzel çalışmalar yürütüyoruz. Bundan sonrada inşallah o çalışmalarımız devam eder.” diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.