Biyokaçakçılıkla Mücadele Kayseri’de Masaya Yatırılacak

Biyokaçakçılıkla Mücadele Kayseri’de Masaya Yatırılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Kayseri Şube Müdürlüğü tarafından yeni kaçakçılık türü olan biyokaçakçılık ve biyokorsanlık olaylarını masaya yatırıyor. Müdürlük, bu konuların ele alınacağı “Biyokaçakçılıkla...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü Kayseri Şube Müdürlüğü tarafından yeni kaçakçılık türü olan biyokaçakçılık ve biyokorsanlık olaylarını masaya yatırıyor. Müdürlük, bu konuların ele alınacağı “Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı” düzenliyor.

Yapılacak çalıştayla ilgili açıklama yapan Kayseri Şube Müdürlüğü, 10 Eylül tarihindeki programa çok sayıda bilim adamı dahil konuşmacı katılacağını duyurdu. Programla ilgili açıklamada şu bilgiler verildi: “Genetik kaynaklardan sağlayacakları faydaları kaynak ülke ile paylaşmak istemeyen ve genellikle bilim ve teknolojide daha ileri gitmiş kalkınma düzeyi yüksek ülkelerin vatandaşları veya şirketleri, yasal olmayan kaçak yollardan bu kaynaklara erişme yoluna gitmektedirler. Biyokaçakçılık veya biyokorsanlık olarak adlandırılan bu yol, ülkelerin baş etmek zorunda kaldığı yeni bir kaçakçılık türü olarak giderek daha büyük bir sorun haline gelmiştir. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemizin sahip olduğu biyolojik kaynakların izinsiz olarak yurt dışına çıkartılmasının (biyokaçakçılığın) ve ülkemizin kontrolü ve/veya ortaklığı dışında çeşitli amaçlarla kullanılmasının önlenmesi ve neticesinde ülkemize ait genetik kaynaklardan elde edilebilecek ekonomik, sosyal, bilimsel, teknolojik, tıbbi, ticari ve kültürel potansiyel faydaların ülkemiz menfaatine kullanılmasının sağlanması amacıyla 2013-2015 yıllarında ülke genelinde yürütülmek üzere 'biyokaçakçılıkla mücadele projesi' başlatılmıştır.”

Çalıştay, biyolojik çeşitliliği tehdit eden biyokaçakçılık konusunda İlimizde bilinç düzeyinin artırılması, kurumlar arası eş güdüm ile kurumsal kapasitenin de güçlendirilmesi konusunda etkinliği arttırmak için Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğü Kayseri Şube Müdürlüğü tarafından düzenleniyor. 10 Eylül 2014 Çarşamba günü yapılacak ‘Biyokaçakçılıkla Mücadele Çalıştayı’nda, "Biyokaçakçılığın Önemi ve Türkiye’de Biyokaçakçılık", "Kayseri’de Biyokaçakçılığa Maruz Kalabilecek Flora Türleri" konuşulacak.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.