Bitlis’te Tütün Tarlalarında Artık Sebze Yetiştiriliyor

Bitlis’te Tütün Tarlalarında Artık Sebze Yetiştiriliyor

Bitlis’te uzun yıllar tütün ekilen tarlalarda artık sebze yetiştiriliyor. Tatvan ilçesinde faaliyet gösteren Rahova Turşu Fabrikası, turşu yapımında kullanılmak üzere çiftçilerle sözleşme yaparak, tütün tarlalarında biber, lahana ve salatalık gibi sebze.

Bitlis’te uzun yıllar tütün ekilen tarlalarda artık sebze yetiştiriliyor. Tatvan ilçesinde faaliyet gösteren Rahova Turşu Fabrikası, turşu yapımında kullanılmak üzere çiftçilerle sözleşme yaparak, tütün tarlalarında biber, lahana ve salatalık gibi sebze ürünleri ektiriyor. İlk etapta Bitlis merkeze bağlı Yolalan beldesinde 7 çiftçiyle sözleşme imzalayan fabrika, çiftçilere tohum ve fide dağıtarak yaklaşık 70 dönümlük alanda ekim yaptırdı. Tütün tarlalarında yetişecek olan ürünler çiftçilerden satın alınarak, fabrikada önce işlenecek ardından yurt içi ve yurt dışı piyasaya ihraç edilecek.

Alternatif ürün olarak bu yıl çiftçilerle sözleşme imzalayıp ekim yaptırdıklarını belirten Rahova Turşu Fabrikası Sahibi Faruk Faruk, ürünlerin verimli olduğunu ancak istedikleri düzeyde ekim yaptıramadıklarını söyledi. Bölgedeki hammadde eksikliğine dikkat çeken Faruk, “Rahova Turşu olarak ürün ihtiyacımızı karşılayamıyorduk. Bu yüzden bu sezon sözleşmeli ürün ekimine geçip çiftçilerimizle anlaştık. Bunu ilk olarak Yolalan’da yaptık. Burada 7 çiftçiyle anlaşıp ürün ektirmeye başladık. Ürünlerimiz gayet güzel, verim almaya başladık. Ürünleri toplamaya bugün itibariyle başlıyorlar. Burada kaliteli ürün yetiştiriliyor.” dedi.

Sezon başında sözleşme yaptıkları çiftçilere fide ve tohum dağıttıklarını anlatan Faruk, ”Bu seneki mahsulden memnunuz. İnşallah böyle devam ederse önümüzdeki sezon da artarak devam eder. Yaptığımız sözleşme tamamen çiftçilerimizi korumaya yöneliktir. Hem ekmeleri için tohum veriyoruz hem de ürünler hasat edildiği zaman alım garantisi veriyoruz. Bu sayede çiftçi yaptığı işten korkmuyor. En azından ben bu ürünü nasıl pazarlayacağım diyerek düşünmüyorum. Biz ürünü doğrudan bahçeden alarak onlara da bir nevi avantaj sağlamış oluyoruz. Çiftçimiz bu sayede satış ve pazarlama yükünü hafifletip doğrudan bir gelir kapısı sağlamış oluyoruz. Bu sene bu tarlalarda örnek olsun diye dikim yaptık ama aldığımız ürün yüzümüzü güldürdü. Ben bunun diğer çiftçilerimiz tarafından da örnek alınmasını istiyorum. Aynı zamanda buradaki yetiştirdiğimiz ürünler tamamen organik. Zirai ilaç ve suni gübre kullanılmadan yetiştiriliyor. Biz burada yüzde yüz doğal ürün yetiştiriyoruz.” şeklinde konuştu. Faruk Faruk, ayrıca ekim yapma konusunda çiftçi bulmakta zorlandıklarını sözlerine ekledi.

Çiftçi Tahsin İnan ise daha önceki yıllarda tarlalarda tütün ektiklerini ancak şimdilerde ise bu tarlalarda sebze ekmeye başladıklarını anlattı.
Tütünün yasaklanmasından sonra tarlaların uzun süre boş kaldığını ifade eden İnan, şöyle konuştu: “Daha önce tarlalarımızda tütün ekiyorduk ve tek geçim kaynağımız tütündü. Ama tütün de devletimiz tarafından kaldırılınca, tarlalarımız uzun zamandır boş kaldı. Burada turşu işletme sahibi bize böyle bir öneride bulundu. Biz de olumlu karşıladık. Çünkü bir bölgenin gelişmesi için zirai kalkınma şarttır. Tohum aldık ve arazimizin hemen hemen hepsini kullandık. Çok güzel bir hasat aldık. Biz bu şekilde çok memnunuz, diğer çiftçi arkadaşlarım da bu işe yönelecek, en azından tütünden sonra sırtımızı bu sayede düzeltebileceğiz.”

CİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.