Bisiklet alırken ve kullanırken dikkatli olun

Bisiklet alırken ve kullanırken dikkatli olun

Konya Motosiklet ve Bisiklet Tamircileri Odası Başkanı Ahmet Çal, yaptığı yazılı açıklamada öğrenci velilerine seslenerek, bisiklet kullanırken ve alırken dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi verd

Konya Motosiklet ve Bisiklet Tamircileri Odası Başkanı Ahmet Çal, yaptığı yazılı açıklamada öğrenci velilerine seslenerek, bisiklet kullanırken ve alırken dikkat edilmesi gereken hususlarda bilgi verdi. Yıllardır bisikletin en gözde karne hediyesi olduğunu bildiren Ahmet Çal, “Okulların kapanmasına az bir zaman kala anne ve babalar için bisiklet hâla en gözde karne hediyesi. Çocukların en çok arzu ettikleri hediye ise yine bisiklet. Okulların tatile girmesi ile birlikte bisiklet satışlarında büyük bir patlama yaşanmakta, satışlar üç katına çıkmaktadır. Çocuklarını sevindiren, ödüllendiren ebeveynlere çok büyük sorumluluk ve görev düşmektedir. Çocuğuna bisiklet alan anne, baba ve büyüklere sesleniyorum, çocuklarımız bizim canlarımız, en değerli varlıklarımızdır. Onları ödüllendirelim derken canlarını tehlikeye atmayalım. Sevincimiz gözyaşına dönüşmesin” dedi.

Konya Motosiklet ve Bisiklet Tamircileri Odası Başkanı Ahmet Çal, bisiklet kullanırken uyulması gereken kuralları şu şekilde açıkladı: “Çocuklarınıza trafiğin olmadığı, tenha yerlerde, yollarda ve oyun alanlarında bisiklete binmelerini öğütleyin. Mutlaka bisiklet yollarını kullanmalarını, bisiklet yolu olmayan yerlerde ise yolun en sağından gitmelerini, yaya kaldırımlarına çıkmamalarını söyleyin. Kırmızı ışık, ters yön, trafik levha ve işaretlerine mutlaka uymaları gerektiğini anlatın. Toplu halde ve elele tutuşarak bisiklete binmesinler, bisiklette kesinlikle akrobatik hareketler yapmasınlar.”

Çal, bisiklet alırken dikkat edilecek hususları da açıklayarak, “Alınan bisikletin boyu, çocuğun boyuna uygun olmalı. Alınacak bisiklet, TSE’li ve garanti belgeli olmalı. Çin malı bisiklet ve markasız bisiklet almaktan kaçınılmalı. Alınacak bisikletin teknik servisi olmalı. Bisiklette ayna, zil, ışıklandırma tertibatı bulunmalı. Bisikletlerin bakımı mutlaka yaptırılmalı, frenlerinin, lastik ve diğer aksamlarının sağlam olmasına dikkat edilmeli” diye konuştu. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.