Bir gerçek daha ortaya çıktı: Faturada var, bakanlıkta yok!

Bir gerçek daha ortaya çıktı: Faturada var, bakanlıkta yok!

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a elektrik faturası önergesi...

Elektrik faturalarına yansıttıkları yüzde 1 oranındaki Elektrik Enerjisi Fonu (EEF) katkı payını kanunda belirtildiği şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın banka hesabına yatırmayan şirketleri İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. 

Elektrik dağıtım şirketlerinin, elektrik faturalarına yansıttıkları yüzde 1 oranındaki Elektrik Enerjisi Fonu (EEF) katkı payını kanunda belirtildiği şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın banka hesabına yatırmamaları İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk tarafından TBMM gündemine taşındı. Öztürk uygulamayı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a sordu. Sayıştay raporlarına göre, 2017-2018 döneminde 83, 2019'da ise 44 firma bu tutarı eksik yatırdı ya da hiç yatırmadı.

2018’DE 83 FİRMA 2019’DA İSE 42 FİRMA

İYİ Parti’li Öztürk, Sayıştay raporlarına da yansıyan, 2017-2018 döneminde, nihai tüketiciye elektrik satışı yapmasına rağmen EEF’ye ödeme yapmayan ya da eksik ödeme yapan 83 firma ile 2019 döneminde, ödeme yapmayan 37 firma ve eksik ödeme yapan 7 firmayı Bakan Elvan’a sordu.
ztürk, Elvan’a, “Vatandaştan Maliye Bakanlığına aktarmak üzere Elektrik Enerjisi Fonu için tahsilat yapan ama Bakanlık banka hesaplarına bu tutarları aktarmayan firmaların kamuoyuna ifşa edilmesi düşünülmekte midir” sorusunu yöneltti.

Vatandaştan topladıkları EEF katkı payının firmalardan tahsil edilmemesinin ortaya çıkardığı kamu zararına dikkat çeken Öztürk’ün, Bakan Elvan’a sorduğu sorular şöyle:

“Son 5 yıllık dönemde EPİAŞ verilerine göre nihai tüketicilere elektrik satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler, yıllar itibariyle tüketicilerden ne kadar Elektrik Enerjisi Fonu tahsilatı yapmıştır?

Elektrik satışı yapan şirketler, vatandaştan tahsil edilen Elektrik Enerjisi Fonu tutarının ne kadarını bakanlık hesabına aktarılmıştır?

Nihai tüketicilere satış yapan firmaların EEF tutarını Bakanlık hesabına yatırmaması nedeniyle yıllar itibariyle oluşan toplam kamu zararı ne kadardır?”

100 TL FATURA İÇİN 1 TL ENERJİ FONU ÖDENİYOR

Kasım ayı itibariyle vergi ve fonlar öncesinde 100 TL tutarındaki çıplak enerji kullanım bedeline 1 TL Elektrik Enerji Fonu faturaya yansıtılıyor. Bir milyon vatandaşın aylık 100 TL'lik benzeri elektrik faturası üzerinden ödediği EEF toplam meblağı 1 milyon TL'ye ulaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.