Bilim Kurulu Üyesi Kara korkuttu! "1 dakikayken 10 dakikaya çıktı"

Bilim Kurulu Üyesi Kara korkuttu! "1 dakikayken 10 dakikaya çıktı"

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüsün mutasyon geçirmesine dair yaptığı açıklamalar tedirgin etti.

Sağlık Bakanlığı Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs salgının hakkında virüsün mutasyon geçirmesi ile ilgili korkutan bir açıklama yaptı.

Salgına dair uyarılarını sürdüren Kara, Türkiye'de koronavirüs hasta sayılarında azalma olduğunu; ancak kış aylarında mesafe, maske kurallarına özellikle çok daha fazla dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

“1 DAKİKA YAŞAMAZKEN 10 DAKİKA CANLI KALABİLİYOR”

Koronavirüs taşıyıcısı birinin öksürmesi sonrasında ağız dan çıkan virüsün havada 10 dakika canlı yaşayabileceğini kaydeden Prof. Dr. Kara, "Biz sıcaklıktan ve güneş ışığından bu virüsün etkilendiğini söylemiştik. Eskiden masa üstünde belki 1-2 dakikada hatta 30 saniyede güneş varsa etkinliğini kaybediyordu. Şimdi bu süre mevsimin kışa dönmesi havanın soğuması nedeniyle belki 5 dakikaya çıkıyor. Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir. O nedenle size ait olmayan başkasına ait olan ortamlarda, dışarıdayken mutlaka ve mutlaka el hijyenimize bizim bu dönemde daha fazla dikkat etmemiz lazım. Su ve sabunla el yıkamayı ya da el antiseptiği kullanmayı biraz artırmamız gerekiyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.