Bilim Adamları Tartıştı: Böbrek Ve Karaciğer Nakli Çok Önemli

Bilim Adamları Tartıştı: Böbrek Ve Karaciğer Nakli Çok Önemli

Acıbadem Bursa Hastanesi ve Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen söyleşide organ bağışı ve böbrek ve karaciğer naklinin önemine dikkat çekildi.

Acıbadem Bursa Hastanesi ve Bursa Böbrek Hastaları Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından düzenlenen söyleşide organ bağışı ve böbrek ve karaciğer naklinin önemine dikkat çekildi.

Acıbadem Bursa Hastanesi Konuralp Başol Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşiye Acıbadem Bursa Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Oktay, Acıbadem Bursa Hastanesi Karaciğer Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, Acıbadem Bursa Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten, Bursa İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay konuşmacı olarak katıldı.

Organ bağışı naklinin önemine değinildiği söyleşiye Bursa’da görev yapan çok sayıda vaiz katıldı. Söyleşide konuşan Acıbadem Bursa Hastanesi Böbrek Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Bülent Oktay, katılımcılara ilk organ ve böbrek nakilleri ile ilgili bilgiler verdi. Böbrek naklinde en önemli unsurlardan birisinin dokuların birbirine uyması gerektiğini belirten Oktay, "Böbrek ile başlayan nakiller diğer organlarda da başladı. Pankreas ile beraber böbrek 67 yılında Amerika da karaciğer nakli yapıldı. Daha sonra ilaçlar işin içine girmeye başladı. 1970’li yılların sonunda bugünküne benzer oranda bir ilaç tedavisiyle daha uzun süre böbrek nakli yapılmaya başlarken, dünyada bugün için her gün yeni ilaçlarla doku uyumu probleminin en aza indirilmesi gayreti devam ediyor. Bugün için tabi ki böbrek naklinde en önemli unsurlardan birisi dokuların birbirine benzeşmesi. Ameliyat ne kadar başarılı yapılırsa yapılsın, sonucunda vücut bunu istemeyebilir .” dedi.

Türkiye’de kadavradan bağış oranının çok düşük olduğuna dikkat çeken Acıbadem Bursa Hastanesi Karaciğer Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, “Maalesef ki, bilinçsizlik ve çeşitli önyargılar nedeniyle kadavradan bağış oranı çok düşük. Bu durum da, birçok hastanın nakil şansının düşmesi yani kaybedilmesi anlamına geliyor.” diye konuştu. Emiroğlu, en sık yaygın görülen önyargının, beyin ölümü gerçekleşmiş kişi ile koma halindeki kişinin farkının bilinmemesi olduğunu kaydetti.

Bursa Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Ay ise şöyle konuştu: “Organ naklinin yaygınlaşması için halkın bilgilendirilmesine ihtiyaç vardır. Bu konuda din adamlarımıza önemli görevler düşmektedir. Çünkü organ bağışı konusu gündeme geldiğinde insanlarımız, dini yönünü merak etmekte ve doğru bilgilenmek amacıyla hocalarımıza konu hakkında kanaatlerini sormaktadırlar. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftasında hocalarımıza ve Acıbadem Hastanesinin değerli hekimlerine gösterdikleri duyarlılık sebebiyle teşekkürü borç biliyoruz.”

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.