Beyşehir'in orman varlığı zenginleşiyor

Beyşehir'in orman varlığı zenginleşiyor

Konya'nın oksijen deposu olan Beyşehir'de orman varlığını artırma yönünde çalışmaların hızla devam ettiği bildirildi

Beyşehir Orman İşletme Müdür Yardımcısı Cafer Bal, gazetecilere yaptığı açıklamada, sorumluluk alanı olan Beyşehir, Hüyük, Derebucak ve Seydişehir ilçelerindeki orman varlığının 180 bin hektar olduğunu söyledi.
Bu bölgede, yörenin doğal türleri olarak adlandırılan Toros sediri, karaçam, ardıç ve meşe gibi asli türlerin yanı sıra endemik yöresel türlerin de korunması için gayret gösterildiğini belirten Bal, ''Bölgemizdeki bu orman varlığımızı yaptığımız çalışmalarla koruyup kolluyoruz. Eski ormanlarda da çalışmalar yürütüyoruz. Mevcut ormanların bozuk kısımlarını rehabilite edip daha verimli orman haline dönüştürüyoruz. Ve yeni dikimlerle yeni ormanlar kurarak Beyşehir ve yakın çevresindeki orman varlığını daha da artırmaya çalışıyoruz'' dedi.
Ormanın ve orman sevgisinin önemine dikkat çeken ve bir ülkede toprak hava su dengesinin kurulabilmesi için ülke topraklarının en az yüzde 30'unun ormanlarla kaplı olması gerektiğini vurgulayan Bal, şunları kaydetti:
''Ülkemizde bu oran şu anda yüzde 27 seviyelerinde. Çevre ve Orman Bakanlığımız, Türkiye'de bu oranın daha da artırılabilmesi için geniş katılımlı ve büyük ağaçlandırma çalışmaları yapmaktadır. Dünyada, ülkemiz orman varlığını geliştiren ve artıran ülkelerden birisidir. Yerele indiğimizde, Beyşehir İşletme Müdürlüğümüz mıntıkasında, yani Beyşehir, Hüyük, Derebucak ve Seydişehir ilçelerini kapsayan bölgemizde bu oran yüzde 45'in üzerindedir. 180 bin hektarlık bir orman alanımız var ki, bu bizim için yeterli bir orandır. Bizim bu doğal varlığa nesiller boyu sahip çıkmamız ve koruyup kollamamız gerekiyor. İşte bölgemizde Beyşehir Gölü gibi bir de hazineye sahibiz.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.