Beyşehirin fazlası var, eksiği yok

Beyşehirin fazlası var, eksiği yok

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Türkiye'de yapılan festival ve şenliklerin yerel ölçekte kaldığını, kitleleri bu tür etkinliklerle ülkeye getirme konusunda yet

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Yazar, Türkiye'de yapılan festival ve şenliklerin yerel ölçekte kaldığını, kitleleri bu tür etkinliklerle ülkeye getirme konusunda yeterli başarının henüz sağlanamadığını söyledi.
Beyşehir'de Selçuk Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu'nun, turizm haftası etkinlikleri kapsamında, Anamas Konukevi'nde ''Turizm ölçeğinde kentsel markalaşma'' konulu panel düzenlendi.
Yazar, panelde yaptığı konuşmada, Türkiye'de turizmin deneme yanılma yolu ile öğrenildiğini belirterek, yaşam tarzı konusunda bir eksikliğin söz konusu olduğunu anlattı.
İstanbul'da yapılan bir iki festivalin dünya çapında ses getirmesine rağmen, ülke çapındaki diğer festivallerin yerel ya da ulusal ölçekte kaldığını vurgulayan Yazar, ''Uluslararası düzeye çıkardığımız bir olay henüz yok, yani bütün dünyanın 'aman ben de buraya katılayım' diye can attığı bir festivalimiz, bir şenliğimiz veya bir başka etkinliğimiz yok'' diye konuştu.
Kitleleri Türkiye'ye getirme konusunda henüz yeterli bir başarı elde edilemediğini ifade eden Yazar, şunları söyledi:
 ''Antalya, Adana, İstanbul ve Ankara'da film festivalleri yapılıyor ama henüz uluslararası düzeyde buraya kitleleri getirebilmiş değiliz. Yani bir Cannes Film Festivali gibi veya İspanya'daki domates festivali gibi bir olayı henüz Türkiye'de başaramadık. Hiçbir özelliği yok ama Almanlar ülkesini çok güzel bir sergi ve fuar şehri haline getirebilmiştir. Bir yerde bir acı, bir eksikliği görüp onu o şehre adapte yapabiliriz. Kısa bir süre içinde ben bunu gördüm. Beyşehir'e gelince, bu şehrin fazlası var, eksiği yok. Eflatunpınar'a ve Eşrefoğlu Camisi'ne gittik. Bana göre, sadece Eşrefoğlu Camisi ön plana çıkarılarak bu şehir pazarlanabilir.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.