Beyşehir'de "Ana-Kız okuldayız"

Beyşehir'de "Ana-Kız okuldayız"

Beyşehir ilçesinde, Ana-Kız Okuldayız kampanyası çerçevesinde açılan kurslara katılan yaşları 60 ile 70 arasında değişen kursiyerler okuyup yazmayı öğreniyor.

Beyşehir Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Kocagöz, ilçede tespit edilen okuma yazma bilmeyen kişi sayısının 5 bin 229 olduğunu söyledi. 2008 yılında başlayan, “Ana Kız Okuldayız” kampanyası çerçevesinde 5 Mayıs 2011 tarihine kadar Beyşehir Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan kurslar sonunda okuma-yazma belgesi verecekleri kişi sayısının bin 490 olacağını belirten Kocagöz, “Biz bu rakamı 30 Eylül itibariyle 2 bin kişiye çıkarmak istiyoruz. Yani yıl sonuna kadar 5 bin 229 kişiden yüzde 40'ına tekabül eden 2 bin kişiye okuma yazma sertifikası vermeyi hedefliyoruz. Bu hedefimizle vatandaşımızın taleplerinin de örtüşmesi gerekiyor. Vatandaşlarımızdan bu konuda destek bekliyoruz” dedi.
Beyşehir'de devam eden okuma-yazma kurslarına katılanlar arasında yaşları 60 ile 70 arasında değişen kursiyerler olduğunu da vurgulayan Kocagöz, “Bu kursiyerlerimiz gözlerinde hala ilkokula yeni başlayan bir öğrenci gibi okuma hevesi var. Okumanın yaşı yoktur. Her yaşta insanın okumaya ihtiyacı vardır. 1 ve 2.kademe kurslarımıza katılım için 1 kişi bile olması kafidir. Köy veya kasaba olması, evlerinin kurs merkezine uzak olması hiç fark etmemektedir. Vatandaşımız yaşlı veya evinden kalkıp gelemeyecek durumda olsa bile biz vatandaşımızın ayağına kadar öğretmen tahsis etmek suretiyle bu kursu verebilmekteyiz. Şu ana kadar 2 kursiyerimiz evinde aldığı eğitimle bu şekilde sertifika sahibi oldu. Bu durumda olanların bizlere ulaşmaları kafidir, kendilerine her türlü yardımı yapabiliriz. Gelmek isterlerse araç tedarikinde bile bulunabiliriz” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.