Beyşehir kanal projesi

Beyşehir kanal projesi

Çarşamba kanalının (BSA) başlangıcından itibaren cezaevi yakınlarındaki Seydişehir köprüsüne kadar olan 2 kilometrelik bölümde artık su tutulmaya başlandı

Çarşamba kanalının (BSA) başlangıcından itibaren cezaevi yakınlarındaki Seydişehir köprüsüne kadar olan 2 kilometrelik bölümde artık su tutulmaya başlandığını belirten, Belediye Başkanı İzzet Taşçı, “Kanalın bu bölümü yakında Eskişehir'in Porsuk Çayı gibi muazzam bir rekreasyon ve dinlenme alanı haline gelecek” dedi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı, bu bölüme “Kanal Beyşehir” ismini öneren Beyşehirli gazetecilerin teklifine, “Buranın ismi zaten Çarşamba kanalı. Ama 2 kilometrelik bu kısmıyla ilgili isim düşünmemiştik. Kanal Beyşehir ismi de neden olmasın. Çok güzel olur” diye konuştu. Beyşehir Gölü regülatöründen itibaren kanalın 2 kilometrelik bölümüne gölden su bırakıldığını belirten Taşcı, “Taşköprünün ön kısmındaki suyun derinliği 60-70 santimetre civarında. Kanalın 2 kilometrelik bölümünün sonunda binde üç eğimden dolayı 2 metreye yakın bir su derinliği oluştu. Burada, Beyaz Park ile Avcılar Kulübü arasında çok güzel bir fıskiye projesini hayata geçireceğiz. Bu projenin şu anda fizibilite çalışması yapılıyor. Kanalı, şehir merkezi çıkışındaki Seydişehir köprüsüne kadar olan bölümünün muhtelif yerlerine kuşların tüneyeceği yuvalar yapacağız. Fıskiyelerle birlikte burası ledli ışıklarla beslenecek ve bu bölüm aynı Eskişehir'deki Porsuk Çayı gibi çevresi muazzam bir rekreasyon ve dinlenme alanı haline gelecek. Zaten kanalın her iki yakasını da kameriyelerle ve oturma gruplarıyla donattık” dedi.
Ticari hareketliliğin gelecekte buraya kayacağını tahmin ettiklerini de belirten Taşcı, kafeterya ve restoranların bu kesimde yoğunlaşmasını beklediklerini söyledi. Kanalın içerisinde yeni dönemde Yunus adı verilen çocukların gezinti yapacağı su bisikletlerinin olacağını anlatan Taşcı, “Buranın temizliği için de küçük bir tekneyi buraya indireceğiz. Bu tekne olası bir su kazası durumunda da müdahalede bulunabilecek. Burası Beyşehir'in alternatif bir yaşam merkezi haline dönüşecek. DSİ 4. Bölge Müdürlüğü'nün yürüttüğü BSA kanalındaki inşaat çalışmaları esnasında hayata geçirilmesi için düğmeye basılan bu proje Beyşehir'in çehresini şimdiden değiştirmeye başladı. Buranın set projesi için 600 bin lira bir harcama gerçekleştirildi. Düne kadar hiç akla hayale gelmeyen bir proje idi, ama bugünlerde olabilirliğini görmeye başladık” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.