Beyaz et sektörü Suudi Arabistan'ı bekliyor

Beyaz et sektörü Suudi Arabistan'ı bekliyor

Haftalık 30 bin tonluk üretim hacmine ulaşan Türkiye beyaz et sektörü, Suudi Arabistan'a ihracat yolunun açılmasını bekliyor.

 (A.A) - Keskinoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Keskinoğlu, bir program için geldiği Bursa'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beyaz et sektörünün çok iyi geçen 2009 yılından sonra beklentileri tam olarak karşılayamayan ama üretimlerin arttığı, arzların yükseldiği 2010'u yaşadığını söyledi.

Aynı arz yükselişinin 2011'de de devam ettiğini dile getiren Keskinoğlu, ''Sektörün haftalık üretimi 30 bin tonların üzerine çıktı. Türkiye'nin tüketimi 26 bin ton civarında. Geri kalanı ihracata gidiyor'' dedi.

Şu anda Türkiye'de çok ciddi oyuncular kaldığını vurgulayan Keskinoğlu, şöyle konuştu:

''Bütün rakiplerimiz çok ciddi büyük firmalar. Herkes pazardaki payını artırmak istiyor. Dünya literatüründe kişi başına 17-18 kilo tüketimi geçen ülkelerde 22-23 kilograma kadar çok hızlı tüketim artışı oluyor. Bu yüzden herkes 22-23 kilograma çıkışta pazar payını kaybetmeme ve artırma hevesi içinde. Kırmızı et fiyatları arzı artırırken karlı büyümemizi sağladı. Kırmızı et bize çok yardımcı oldu. Sektör şu anda başa baş satış yapıyor. Haftalık 30 bin tonluk üretim, tamamen satılıyor.''

Keskinoğlu, kişi başına tüketimin çıkması için bütün şartların oluştuğunu belirterek, ''17-18 kilolara ulaştık. Bundan sonraki hedef bütün ülkelerde benzer durum yaşandığı gibi, 22-23 kiloları yakalamak. Yakında kişi başına 22-23 kilo tüketimi görürüz'' diye konuştu.

-TAVUKÇUNUN YAZ VE İHRACAT UMUDU-

Tavukçunun umudunun yaz olduğunu dile getiren Keskinoğlu, ''İyi bir sezon geçirmeyi arzu ediyoruz. Akdeniz'deki turizmde rakibimiz olan Mısır'daki olaylar Türkiye turizmini güçlendiriyor. Otellerde ciddi beyaz et tüketimi var ve bu da bize umut veriyor'' dedi.

İsmail Keskinoğlu, ihracatta da umutlu olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

''Yaz aylarında üretimin daha da artmasını bekliyoruz. Suudi Arabistan'la ciddi anlaşma yapılmak üzere. Devlet yetkilileri büyük çaba gösteriyorlar, saygı duyulması gereken çalışma yapıyorlar. Oradan gelen heyet üreticileri denetledi, sektör hazır şu anda. Geçen hafta denetim gördük. Çok başarılı geçti denetimler. Suudi Arabistan, dünyada en büyük ithalatçılardan birisi. Onlara mal verilmeye başlanırsa yeni bir pazar ve çok iyi olacak. Şu anda Türk cumhuriyetlerine bir miktar ihracat var. İran ve Irak'a olacak. Suudi Arabistan, kaliteli ürün talep ediyor. Türk üreticileri de bu alt yapıya sahip. Beklentimiz, Suudi Arabistan'la açılan yeni pazar, bizi daha da geliştirecek.''

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.