Besicilerden sütte taban fiyat talebi

Besicilerden sütte taban fiyat talebi

Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Parlak, sürdürülebilir hayvancılık için çay, fındık ve buğdayda olduğu gibi sütte de taban fiyat uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi

Parlak, Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında, süt fiyatlarının litrede bazı bölgelerde 55 kuruşa kadar düşmesinin üreticiyi zor durumda bıraktığını belirtti.
Süt fiyatlarının birilerinin esaretine bırakıldığını iddia eden Parlak, ''Bakanlığın acilen tedbir almasını bekliyoruz. Sürdürülebilir hayvancılık için çay, fındık ve buğdayda olduğu gibi sütte de taban fiyat uygulamasına geçilmelidir. Taban fiyatın yanı sıra desteklemelerin de üreticinin menfaatine olacak şekilde devreye sokulmasını arzu ediyoruz'' dedi.
Parlak, sanayiciye değil, üreticiye destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Süt piyasasında üreticinin ve tüketicinin menfaati sıkıntıda. Üretici de tüketici de zarar ediyor. Böyle ticaret olmaz. Yem fiyatları almış başını gidiyor. Her ay yemin torbasına zam geliyor. Böyle bir durumda biz nasıl üreteceğiz. Üretici kar etmek zorunda. Süt üreticisi, ancak maliyetin üzerinde kar edebilirse ayakta durabilir.''
''İTHALAT DURMALI''
Süt fiyatlarında tekrar 2007'lere dönmek istemediklerini ifade eden Parlak, süt tozu desteklemelerinin sanayiciye değil, üreticiye verilmesini, yem fiyatlarında da KDV'nin kaldırılmasını talep ettiklerini söyledi.
Parlak, canlı hayvan ithalatının da sektörü sıkıntıya soktuğunu, dışarıdan gelen her hayvanın hem ete hem süte sıkıntı verdiğini bildirdi.
İthalatın durması gerektiğini savunan Parlak, ''Konya'ya her ay 8-10 bin hayvan geliyor. Türkiye'de ise bu sayı 100 bini buluyor. Düve olarak gelen her hayvan, hem sütün fiyat dengesini hem de ham maddenin dengesini bozuyor. Bu dengeleri iyi korumak lazım'' diye konuştu.
Parlak, birliğin 30 Nisan 2011 tarihinde yapılacak genel kurulunda yeniden aday olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.