Belediyelerin Elektrik Borcu 130 Milyon Lirayı Aştı

Belediyelerin Elektrik Borcu 130 Milyon Lirayı Aştı

Elektrik enerjisinin kullanımı ve ödeme bakımından ülkenin en sorunlu bölgesi olarak kabul edilen Güneydoğu’daki 109 belediyenin, DEDAŞ’a olan borcu 130 milyon lirayı aştı. Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde belediyelerin DEDAŞ’a...

Elektrik enerjisinin kullanımı ve ödeme bakımından ülkenin en sorunlu bölgesi olarak kabul edilen Güneydoğu’daki 109 belediyenin, DEDAŞ’a olan borcu 130 milyon lirayı aştı.

Dicle Elektrik Dağıtım Bölgesi’nde belediyelerin DEDAŞ’a olan elektrik borcu her geçen gün artarken, toplam borç 130 milyon TL’yi aştı. Yine bu bölgede köy içme sularının DEDAŞ’a 49.4 milyon lira borcu bulunuyor.

Güneydoğu illerindeki belediyelerin elektrik borcu konusu yerel seçimler öncesinde, DEDAŞ ekiplerinin borcunu ödemeyen bazı belediyelerin elektriğini kesmesi ile gündeme gelmişti. Elektrikleri kesilen belediyeler, önce DEDAŞ’ın özelleştirme sürecinde devletten devraldığı binaları mühürlemek istemiş, ardından da borçlarıyla ilgili yapılandırma talep etmişti. Seçim süreci nedeniyle gündemden düşen bölgedeki belediyelerin elektrik borcu konusu, borç miktarının 130 milyon lirayı aşması ve gerekli ödemelerin geçen süreye rağmen yapılmaması nedeniyle yeniden gündeme geldi.

DEDAŞ yetkilileri, kendilerinin her gün peşin olarak TETAŞ’tan toptan elektik satın aldıkları ve belediye gibi müşterilerine bu elektriği götürdüklerini, ancak birçok belediyenin elektrik borçlarını ödemediğini aktarıyor. DEDAŞ kayıtlarına göre bölgedeki 3’ü büyükşehir olmak üzere 6 il ile bu illere bağlı ilçe ve belde belediyeleri dahil toplam 109 belediyenin elektrik borcu bulunuyor. Belediyelerin en fazla borcu arıtma tesisleri, içme ve kullanma suyu ile park, bahçe aydınlatmasından kaynaklanıyor.

Bu arada, bölgede köy içme sularının DEDAŞ borcu da 50 milyon liraya yaklaştı.

TARIMSAL SULAMADA ELEKTRİK BORCUNA YÜZDE 75 İNDİRİM

Dicle Elektrik, tarımsal sulamada elektrik enerjisinin yoğun biçimde kullanıldığı Güneydoğu bölgesindeki 6 ilde, elektrik borcu bulunan veya kayıt dışı elektrik kullandığı tespit edilerek borç çıkarılan çiftçiler için çok büyük kapsamlı bir kampanya düzenliyor. Buna göre, tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeli üzerinden yüzde 75’leri aşan düzeyde indirim yapılacak.

Örneğin, pamuk üretimi yapılan 100 dönüm arazi için çıkan 40-45 bin TL elektrik faturasının sadece 9 bin TL’sini alacak. Dicle Kampanyaya dahil olan çiftçilerden 2014 yılında başka bir ödeme talep etmeyecek.

Uzmanlar mevcut sulama şeklinin devam etmesi durumunda bölgede çiftçilerin yakın bir gelecekte ne sulama ne de içme için su bulamayacaklarını ifade ediyor. Bu da milli servetin israfla bilinçsiz şekilde tüketilmesi anlamına geliyor. Bir anlamda bilinçsiz sulama geleceğimizin israf edilmesi anlamına geliyor. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.