Belediyeler kurbana hazır

Belediyeler kurbana hazır

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde belediyeler de kurban hazırlıklarını tamamladı.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde belediyeler de kurban hazırlıklarını tamamladı. Pazarlardaki kurbanlık hayvanlar, veterinerler tarafından ücretsiz kontrol edilecek. Bayram süresince de çevre temizliği, güvenlik ve ulaşım nöbeti tutulacak

Konya Büyükşehir Belediyesi, kurban satış ve kesim yerlerinde veteriner hekimler ve Zabıta ekiplerince sağlık ve belge kontrolleri yapıyor. Kurbanlık hayvanların seçiminden kesimine kadar yapılması gerekenleri içerenlerle ilgili eğitim çalışmaları ve duyurular yapan Büyükşehir Belediyesi, belirlenen satış ve kesim yerlerinde oluşacak her türlü atıkların bayram süresince toplanması konusunda da gerekli önlemleri aldı. Vatandaşlar, Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvanları ile ilgili yaşadıkları herhangi bir problem karşısında Alo 181 hattından yardım isteyebilecek.

ÜCRETSİZ KURBANLIK HAYVAN MUAYENESİ

Karatay İlçesi Tatlıcak Mahallesi Asfalt Şantiyesi arkasındaki kurbanlık satış yeri ile Meram İlçesi Karahüyük hayvan satış yerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından kurbanlık hayvanlara yönelik ücretsiz gebelik, genel muayene ve yaş tayini hizmeti 21 – 25 Ekim arası verilecek.

Tüm mezarlıkların genel temizliğini yaparak vatandaşların huzur ve güvenliği için mezarlıklardaki tedbirleri artıran Büyükşehir Belediyesi, bayram süresince şehir merkezinde temizlik çalışmalarını bayramın son gününe kadar sürdürecek.

Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da, hayvan satış yerlerinde veteriner hekimlerle denetimlerini sürdürürken; Kurban Bayramı süresince vatandaşların her türlü şikayetine cevap vermek üzere çalışmalarına devam edecek. Ayrıca Zabıta ekipleri ile İl Emniyet Müdürlüğü ekpileri koordineli çalışacak. Vatandaşlar, belediye ile ilgili tüm şikayetlerini Alo 181 nolu telefona bildirebiliyor.

MERAM'DA KURBANLIK SATIŞ VE KESİM YERLERİ

Meram’da kurbanlık satış ve kesim yerleri belirlenerek gerekli düzenleme ve hazırlıklar tamamlandı. Meram Kurban Hizmetleri Komisyonu’nca alınan karar gereği; Arif Bilge Semt Pazarı, Karahüyük Hayvan Pazarı ile Küçük Kovanağzı Mahallesi Safranbolu Caddesi ile Karaaliler Caddesi’nin bitiştiği alan kurbanlık satış noktası olarak belirlendi.

Kurban kesim yerleri ise; Muhacir Pazarı, Aşkan Semt Pazarı, Melikşah Semt Pazarı, Lalebahçe Semt Pazarı, Kalfalar Semt Pazarı ve Arif Bilge Semt Pazarı Seyyar Kurban Kesim Yeri olarak belirlendi. Belirlenen yerler dışında kurbanlık hayvan satışı ve kurban kesimine izin verilmeyecek. Ancak kendi bahçesi ve özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere gerekli hijyenik şartlara uymaları kaydıyla engel olunmayacak.

Kurban satış merkezlerinde ve kurban kesim yerlerinde Belediye ve İl Tarım Müdürlüğü hekimlerince yapılacak kontrol ve muayeneleri sonucu sağlıksız olduğu tespit edilen hayvanların kesimine izin verilmeyecek.

Hayvanların taşınıp satılması ve kesilip atıklarının gerektiği şekilde ortadan kaldırılmasına riayet etmeyenler için 2872 sayılı Çevre Kanunu’nu göre idari para cezaları verilecek.

Meram Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ise vatandaşların bayram alışverişlerini rahat ve huzurlu bir şekilde yapabilmeleri için gerekli tedbirleri aldı. Zabıta ekipleri bayrama kadar ve bayram tatili süresince sabah 08.00’da başlayıp, gece saat 23.00’e kadar görevlerini sürdürecek. Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de bayram tatili süresince 24 saat esasına göre görev yapmaya devam edecek.

SELÇUKLU'DA KURBANLIK SATIŞ VE KESİM YERLERİ

Selçuklu Belediyesi sorunsuz bir kurban bayramı yaşanması için tüm hazırlıklarını tamamladı. Kurban satış noktaları vatandaşların alış verişini sorunsuz yapması için hazır hale getirildi. Yollar asfaltlanırken, zemin mıcırla kaplandı. Hayvan satış yerleri 2 giriş 4 çıkış noktası olmak üzere trafik sıkışıklığına neden olmayacak şekilde düzenlendi.

Selçuklu Belediyesi satış ve kesim yerlerinde hayvanların sağlık ve belge kontrolleri yapıyor. Kurbanlık hayvanların seçiminden kesimine kadar yapılması gerekenleri içeren broşürlerle duyurular yapan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü , belirlenen satış ve kesim yerlerinde oluşacak her türlü atıkların bayram süresince toplanması konusunda da gerekli önlemleri aldı. Satış noktalarına hayvanlar, veteriner kontrolünde alınmaya başlandı. Kurban satış süresi boyunca hayvanların su ihtiyaçları 24 saat boyunca karşılanacak. Selçuklu Belediyesi hazırladığı broşür ve afişlerle de vatandaşları kesilecek kurbanlık hayvanlar hakkında doğru bilgilere sahip olması için bilgilendiriyor.

Selçuklu Belediyesi kesim hizmetine bu sene de devam edecek. Buhara Mahallesi’nde modern ve portatif kurban kesim mezbahanesi kuruldu. Uygulanacak olan hizmetle, uzman kasaplarca bayramın birinci günü 250, ikinci günü 200 olmak üzere toplam 450 büyük baş kurbanlık hayvan kesimi gerçekleştirilecek. Vatandaşlar, büyükbaş hayvanlarını 150 TL ücreti karşılığında Selçuklu Belediyesi portatif hayvan kesim mezbahanesinde yaptırabilecek. Vatandaşlar belediye veznelerine kurbanlık kesim ücretini yatırarak bu hizmetten faydalanabilecek.

Selçuklu Belediyesi, ilçenin diğer noktalarında belirlenen kurban kesim yerlerini de vatandaşların hizmetine sunmak üzere çalışmalarına devam ediyor. Kesim yeri olarak belirlenen noktaların üzeri kapatılıyor. Kurban kesim yerlerinde de hazırlıklarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, kesim noktalarının tümünde çadır kurarak üstünü kapatıyor.

Çadırlarla kapatılan kurban kesim yerlerinde, kurbanların rahat kesimi için askılıklarda bulunacak. Selçuklu Belediyesi tarafından kurban kesim noktalarında ayrıca vatandaşlara etlerini ve atıklarını koymak üzere poşet de dağıtılacak.

Belirlenen yerler dışında kurbanlık hayvan satışı ve kurban kesimine izin verilmeyecek. Ancak kendi bahçesi ve özel mülkünde kurbanlarını kendi imkanları ile kesmek isteyenlere gerekli hijyenik şartlara uymaları kaydıyla müsaade edilecek.

Selçuklu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü de vatandaşların bayram alışverişlerini rahat ve huzurlu bir şekilde yapabilmeleri için gerekli tedbirleri aldı. Zabıta ekipleri bayrama kadar ve bayram tatili süresince sabah 7/24 görevlerini sürdürecek. Vatandaşlar, Kurban Bayramı süresince kurbanlık hayvanları ile ilgili yaşadıkları herhangi bir problem karşısında 224 36

00’dan dahili 1202-1203 ve 248 72 24’den 1578 telefon numaralarını arayıp istek ve şikayetlerini iletebilecekler.

Bayram öncesi ve bayram boyunca da temizlik hizmetlerinin sorunsuz yaşanması için ekipler sürekli çalışma içerisinde olacaklar. Arife günü ilçeye ait tüm mahalleler de genel temizlik yapılacak.

KURBAN KESİM YERLERİ

- Dumlupınar Mah. Dumlupınar Semt Pazar Yeri

- Şeyh Şamil Mh. Şeyh Şamil Pazar Yeri

- Bosna Hersek Mh. Bosna Hersek Pazar

- M.Akif Mh. Özalkent Semt Pazar Yeri

- Işıklar Mh. Fatih Sultan Mehmet Pazar Yeri

- Nişantaşı Mah. Seyit Çavuş Semt Pazar Yeri

- Yenişehir Mh. Yeşil Meram Sit.Arkası(Sağlık Merkezi Karşısı)

- Medrese Mh. Mürşit Pınar sk, Mürşit Cami önü

- Akşemsettin Mh. Akşemsettin Semt Pazar Yeri

- Yazır Semt Pazarı

- Sakarya Semt Pazarı

-Aydınlıkevler Semt Pazarı

- Buhara Mah. Selçuklu Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi arkasındaki duvarla çevrili alanın giriş kapısı arası olarak belirlendi.

KURBAN SATIŞ YERLERİ

- Buhara Mahallesi Selçuklu Belediyesi Spor Salonu ve Kongre Merkezi arkası (Hobi Bahçeleri bitişiği) duvarla çevrili alan.

- Bosna Hersek Mahallesi, Migros AVM karşısı Pazar alanı yanı

- Yazır Mahallesi Toki konutları, Toki semt pazarı alanı olarak belirlendi.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.