Bektaş, kamu avukatlarının haklarını savundu

Bektaş, kamu avukatlarının haklarını savundu

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada kamuda çalışan avukatların sorunlarına dikkat çekerek, “Meslektaşlarım kamu avukatlarının meslek kanunlarının çıkarılması ve eşit işe, eşit ücret ilke

CHP Konya Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Barış Bektaş, Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada kamuda çalışan avukatların sorunlarına dikkat çekerek, “Meslektaşlarım kamu avukatlarının meslek kanunlarının çıkarılması ve eşit işe, eşit ücret ilkesiyle çelişen maaşlarının düzeltilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

2019 Yılı Yargı Reformu Strateji belgesinde yer almasına rağmen kamu avukatlarının sorunları halen çözülmediğini belirten Barış Bektaş, “2019 Yılı Yargı Reformu Strateji belgesinde yer almasına rağmen kamu avukatlarının sorunları halen çözülmemiştir. Kamu avukatları 20 yıl önce aynı fakülteden mezun oldukları hakim-savcılarla aynı maaşı alırken denge hızla bozulmuş ve gelinen noktada hakimlerin maaşının neredeyse 3 te birini alır hale gelmişlerdir. Eşit işe eşit ücret anlayışına tamamen aykırı bu durumun düzeltilmesi, kariyer meslek olarak kabul edilerek meslek kanunlarının çıkarılması gereklidir. Bunu talep ediyoruz” dedi.

HAKKANİYETE AYKIRI UYGULAMALAR

Bektaş şu görüşleri savundu: “Mesleki riskleri çok yüksek olmasına rağmen çalıştıkları kurumlarca mesleki sorumluluk sigortaları yapılmadığı için bütün ömürlerince çalışsalar ödeyemeyecekleri doğabilecek tazminatların baskısı altında ezilmektedirler. Kazandıkları davalardaki vekalet ücretlerinden ise yararlanamamaktadırlar. Kısaca kamu avukatlarının hakkaniyete aykırı durumları tespit edilmesine rağmen sorunları çözülmemiştir. Meslektaşlarım kamu avukatları halen sorunlarına çözüm bekliyor; meslek kanunlarının çıkarılması ve eşit işe, eşit ücret ilkesiyle çelişen maaşlarının düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğim.”

HABER MERKEZİ

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.