'Bayramda Tatile Gidecekler Hırsızlığa Karşı Evin Bir Lambasını Açık Bıraksın'

'Bayramda Tatile Gidecekler Hırsızlığa Karşı Evin Bir Lambasını Açık Bıraksın'

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, bayramda tatile gideceklerden hırsızlık önlemi olarak evde bir lambayı açık bırakmalarını istedi.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü, bayramda tatile gideceklerden hırsızlık önlemi olarak evde bir lambayı açık bırakmalarını istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü, Ramazan Bayramı öncesi ve bayram süresince vatandaşların asayiş ve trafik yönünden sorun yaşamamaları için dikkat etmesi gereken hususlarda açıklandı. Polis, bu uyarılarda dikkat edilmesi gereken püf noktaları şöyle sıraladı: "Hiçbir hırsızlık şüphelisi, zaman alacak, zorlanacağı ve dikkat çekecek işleme girmek istemez. Dolayısıyla bu kişiler açılması kolay ev, iş yeri ve otoları tercih etmektedir. Bu nedenle, bayram nedeni ile mezarlık ve aile ziyaretlerinde cüzdan, çanta, kredi kartı, cep telefonu, laptop gibi değerli eşyaların ya da değerli olmasalar bile değerli görüntüsü veren mont, paket, poşet ve laptop çantasının araç içerisinde bırakılmamalıdır. Bankalara ait ATM’lerden para çekerken yardım alınan kişilere dikkat etmeli ve banka bilgileri üçüncü şahıslara verilmemelidir. Evlerin birinci ve ikinci katlarındaki balkon kapısı ve pencerelerinin sağlam demir parmaklıklı olmasına dikkat edilmelidir. Kapılarda çift kilit bulundurulmalı ve gece kapı arkalarına emniyet zinciri takılı olmalıdır. Tatile gidilmesi veya uzun süreli ikametten ayrı kalınması durumunda, ikamet ve işyerlerinin kapı ve pencerelerinin kilitli olup olmadığının kontrol edilmesi, perdelerin sıkı sıkıya kapatılmaması, evde veya işyerinde bir lambanın açık bulundurulması, komşulara bilgi verilip eve göz kulak olmalarının tembih edilmeli."

Trafik yönünden ise vatandaşların arife gününde alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölgelere park sorunu yaşamamaları için özel otolarıyla gitmemeleri önerildi. Araçlarını taşıt yolunu tıkayacak, yaya ve araç geçişlerini engelleyecek, kaldırımları işgal edecek şekilde gelişi güzel park etmemeleri gerekiyor.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü 8-10 Ağustos 2013 tarihleri arasında kutlanacak olan Ramazan Bayramı'nın huzur ve güven içinde geçirilmesi için genel güvenlik, asayiş hizmetleri ve trafik yönünden tedbirler aldı.
Asayiş yönünden, bayram öncesi ve bayram süresince alışveriş merkezleri, mezarlıklar, pazar yerleri, otogar ve tren garı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerde güvenlik tedbirleri artırıldı. Buralarda başta mala karşı işlenen suçlar olmak üzere tüm suçları önlemeye yönelik güven timlerinden oluşturuldu, yaya ve motorize ekipler ile resmi devriyelerin sayısı arttırılmak suretiyle tedbir alındı. Trafik yönünden, vatandaşların tatil süresince huzur ve güven içerisinde alışveriş yapmaları ve seyahat etmeleri amacıyla, bayram öncesi ve bayram tatili süresince alışveriş merkezlerinin bulunduğu yerler, şehitlik-mezarlık ziyaretlerinin yapılacağı yerler, otobüs terminali ile çevreyolu üzeri ile şehir içi-şehirlerarası yollarda trafik yoğunluğu göz önünde bulundurularak, bu bölgelerde ekip sayıları artırıldı.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.