'Bayramda Misafirlere Yerfıstıklı Baklava İkram Edin'

'Bayramda Misafirlere Yerfıstıklı Baklava İkram Edin'

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Ramazan Bayramı'nda misafirlere yerfıstıklı baklava ikram edilmesini istedi.

Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, Ramazan Bayramı'nda misafirlere yerfıstıklı baklava ikram edilmesini istedi.

Osmaniye'de Radyo 80’in Mobil Stüdyosu'na konuk olan Vali Cerrah ilginç açıklamalarda bulundu. Yaklaşan Ramazan Bayramı dolayısıyla vatandaşlara misafirlere 'yerfıstıklı baklava ikram edin' tavsiyesinde bulunan Vali Cerrah, “Osmaniye yerfıstığını çok daha iyi bir yere getirmemiz lazım. Osmaniyeli hemşerilerimden istediğim bir şey var. Önümüzde Ramazan Bayramı var. Bayramlarda da bol miktarda baklava yeniyor. Misafirliğe giderken veya evine ziyarete bayramlaşmaya gelmişlerse bu bayramda lütfen herkes Osmaniye yerfıstıklı baklava ikram etsin. Kendileri de yapabilirler ve evlerde kurabiye olarak da ikram edebilirler.” dedi.

VALİ’DEN YERFISTKLI KEK TARİFİ

Yerfıstıklı kek tarifide yapan Vali Cerrah, “Osmaniye yerfıstığının tozu bildiğiniz gibi çok fazla para yapmıyor. Tozunun içine bir miktar toz karıştıracaklar. Onu iyice yoğursunlar. İçine de pudra şekeri koysunlar. Çayın yanında pudra şekerli kek yaparak ikram ederlerse harika bir lezzet elde etmiş olacaklar. Bu tarif ettiğim kek, Osmaniye dışında bazı pastanelerde yapılıyor ve satılıyor. Üstelik kilosunu da 14 liraya satıyorlar. Bunun çok düşük bir maliyeti var. Bu yerfıstığının ne kadar değerlendiğini gösteriyor. Bir kez daha sesleniyorum. Lütfen Osmaniyeli hemşehrilerim bilhassa ev hanımları bu bahsettiğim kurabiye türünü yapıp ikram ederlerse ve gidecekleri yere de Osmaniye yerfıstıklı baklavası götürürlerse daha çok değer kazanmış olur ve elde edilecek gelirde Osmaniye ve ülke ekonomisine katkı sağlar. Bunu desteklememiz lazım.” diye konuştu.

İŞ VAR AMA İŞ BEĞENMEME DE VAR

Osmaniye Organize Bölgesi’ndeki yatırımcıların şehirden beklentisi sorusunu da yanıtlayan Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah, OSB’deki yatırımcıların işçi bulamamaktan yakındığını söyledi. Vali Cerrah, “OSB’deki bir tekstil firması ile yeni açılan sanayi kuruluşları çalıştıracak işçi bulamıyorlar. Bir tekstil firması 600, demir çelik sektöründe hizmet veren bir sanayi kuruluşu da 1000-1500 işçiye ihtiyacı olduğunu söyledi. İş için bize müracaat edenleri organize sanayiye yönlendiriyoruz ancak kısa süre çalışıp iş bıraktıklarından şikâyetçiler. Talimat verdim önümüzdeki günlerde İşkur kanalıyla ve sosyal yardımlaşma vakfından yardım yaptığımız ailelerden gençleri bu işlere yönlendireceğiz. Burada çalışmayı kabul ederlerse devamlı bir işleri olacak ve bu işsizlikte ortadan kalkacak. Yönlendirdiğimiz bu aileler çalışmayı reddederlerse biz de vakıftan yaptığımız yardımları kesme yoluna gideceğiz. İşsizliği yok etmemiz lazım. İş var ama iş beğenmeme var. Bunun büyük etkisi de tarım toplumu olmamız. OSB o kadar büyüyor ki artık Osmaniye sanayi şehri haline geliyor. Artık eskisi gibi 3 ay çalışıp 9 ay istirahat etme günleri yavaş yavaş geride kalıyor.” diye konuştu.

121 OKUL YAPTIK

Osmaniye’de eğitim yatırımları hakkında da bilgi veren Cerrah, yılsonuna kadar çok sayıda tesisin açılışının yapılacağını aktardı. Cerrah, “Devlet yatırımları ve hayırseverlerin katkılarıyla 121 okul yaptık. Bunların büyük çoğunluğu eğitime başladı ve bir kısmı da önümüzdeki 2013-2014 eğitim yılında hizmete girecek. Bunun yanında en çok üzerinde durduğum engelli çocuklarımıza yönelik okullardı. Bu okulların mutlaka yapılması lazımdı. İkisini bitirdik, üçüncüsü de otistik çocuklarla ilgili olan okuldu onu da Ekim ayı içinde hizmete açacağız.” şeklinde konuştu.

İLLER BANKASINDAN 10 MİLYON TL KREDİ

Osmaniye’de devam eden projeler hakkında da bilgi veren Vali Celalettin Cerrah, “Bir ilde köyleri dahil su problemi olmamalı. Su sıkıntısının tamamen giderilmesi gerekiyor. Susuz köyümüz var mı yok. Ancak bazı köylerimiz kuyu suyu kullanıyor. Kuyu suları o kadar hijyenik değil. Kaynak suyu gibi sağlıklı içilebilir değil. Geldiğimiz günden beri su problemini çözmeye çalışıyoruz. Yarpuz ve diğer köy su projelerimizle 100 köye cazibeyle su gelecek. Elektrikle kuyulardan çekilen su pahalıya mal oluyor. İller Bankasına kredi için müracaat ettik ve ilk etap da 10 Milyon TL’lik kredimiz çıktı. Bu kredimiz bize ulaşır olaşmaz Yarpuz su projesini bitireceğiz. Geriye kalan kısmından da Kadirli ve ilçelerimizdeki su projelerine aktaracağız. Önümüzde yıl kredinin geri kalan kısmını almaya çalışacağız ve su problemi kalmayacak.” dediCİHAN


Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.