Bayram gitti bereketi kaldı!

Bayram gitti bereketi kaldı!

Bayram öncesi hazırlık alışverişleriyle esnafın yüzünü güldüren vatandaş bayram sonrası da etleri değerlendirmek için gittikleri kasapları, baharat satıcılarını ve etliekmek fırınlarını şenlendirdi

Kurban bayramının bereketi bayramdan sonra da devam etti. Bayram öncesi hazırlık alışverişleriyle esnafın yüzünü güldüren vatandaş bayram sonrası da etleri değerlendirmek için gittikleri kasapları, baharat satıcılarını ve etliekmek fırınlarını şenlendirdi

Kurban etlerini sucuk, kıyma ve etliekmek yaptırmak isteyen vatandaşlar kasaplarda yoğunluk yaşanmasına neden oldu. Yoğunluktan baharatçılar da nasibini aldı. Sucuk yaptırmak isteyen vatandaşlar baharatlarını kendileri temin etmek isteyince baharat satışlarında büyük artış meydana geldi. Diğer taraftan bayramın ikinci gününden itibaren açılan etliekmek fırınlarında da uzun kuyruklar oluştu.

SUCUĞA İLGİ ARTIYOR

Vatandaşın sucuğa olan ilgisinin her geçen gün arttığını dile getiren sucuk imalatçısı Hüseyin Oymak, “Gördüğünüz gibi işlerimiz yoğun. Allah bereket versin kurban bayramları bizim için bir nimet. İşlerimizde patlama yaşanıyor. İnsanlar kurban etlerini bize getiriyorlar. Biz de gereken malzemeleri ekleyip sucuk yapıyoruz. Vatandaşın sucuğa ilgisi her geçen yıl artıyor. Geçen yıllara göre daha fazla vatandaş etlerini sucuk yaptırmak için bize getirdi. Eskiden insanların aklında şüphe vardı. Etlerimiz çalınıyor mu ya da temizliğe dikkat ediliyor mu şeklinde. Biz hizmet kalitemizi artırarak bu şüpheleri dağıttık. Şeffaf olmaya özen gösteriyoruz. İsteyen vatandaşlar getirdiği ete işlem yapıldığı sırada başımızda durup sucuk yapımını izleyebiliyor. Amacımız insanların içinin rahat etmesi. Aileleriyle gönül rahatlığıyla yiyebilecekleri ürünler ortaya koymaya çalışıyoruz Bunun karşılığını da daha fazla müşteri kazanarak alıyoruz. Bir süre daha bu yoğunluk devam eder. Vatandaş bayramda tüketemediği ve muhafaza edemeyeceği eti bize getirmeye devam eder” diye konuştu.

BAHARATÇILARIN DA YÜZÜ GÜLDÜ

Bayramın ikinci gününden itibaren satışlarda büyük artış meydana geldiğini söyleyen baharat satıcısı Can Ahmet İldiran, “Sucuk ve çemen yapımı için insanlar baharat alıyor. Bu da bizim satışlarımızı büyük oranda artırıyor. Kurban Bayramı biz baharatçılar için bereketli olur. Sucuk yapımı için gerekli olan malzemeleri karışık ve ayrı ayrı olmak üzere satıyoruz. İsteyen ayrı ayrı baharatları alıp oranlarını kendisi ayarlıyor, isteyen de bizim karıştırdığımız baharatlardan alıyor. Sucuk yapımı için acı ve tatlı toz biber, kimyon, karabiber, yeni bahar, sarımsak harmanlanarak baharat hazırlanır. Bu karışıma sadece tuz koymayız. Tuzunu vatandaş kendisi ayarlar. Satışlarımız iyi Allah'a şükür. Ancak geçmiş yıllara göre biraz daha az tabii. Geçen yıllara göre yarı yarıya azaldı diyebiliriz. Bunun nedeni vatandaşın baharata olan ilgisinin azalması değil kasapların ve sucuk imalatçılarının baharatlarını kendisinin temin etmesi. Vatandaş kasaba etini götürüyor sadece. Gerekli olan diğer malzemeleri kasaplar kendisi ayarlıyor. Bu nedenle biraz satışlarımız azaldı” dedi.

KASAPLARDA KURBAN BEREKETİ

“Kurbanlıkların ucuz olması bizim işlerimizi de etkiledi” diyen Kasap Ramazan Başar ise, “Her bayram olduğu gibi işlerimiz yoğun. Kurbanda et satamıyoruz ancak insanların etlerini işleyerek para kazanıyoruz. Vatandaşlar kurban etlerini bize getirerek kıyma yaptırıyor. Bazen kuşbaşı bonfile yapmamızı da isteyenler oluyor. Ancak yine de en fazla talep kıyma da. Bu sene kurbanlıklar ucuzdu. Bu nedenle herkes kurban kesebildi. Bazı aileler bir yerine iki kurban kestiler. Ya da küçükbaş kurban kesmek isteyenler fiyatlar iyi olunca büyükbaş hayvan kurban ettiler. Bu nedenle ortaya ihtiyaç fazlası et çıktı. Bu durum da bizim işlerimize yansıdı. Vatandaş Kurban Bayramı'nda tüketemediği etleri kıyma yaptırarak değerlendiriyor. Bir kilogram eti 50 kuruşa kıyma yapıyoruz. Ekstra işlem yaptırırlarsa fiyat artıyor. Örneğin çiğköfte yapımı için gereken et iki defa işlemden geçiriliyor daha ince olsun diye. Bu durumda fiyat 75 kuruşa çıkıyor” diye konuştu.

KURBAN ETİ İLE ETLİEKMEK

Bayram yoğunluğunun bir iki ay daha devam edeceğini tahmin ettiğini ifade eden etliekmek fırını sahibi Kemal İncekaya da, “Kurban Bayramı’nın işlerimizi azaltacağı düşünülür genelde. Ancak tam tersi bayramda işlerimiz daha da yoğunlaşıyor. İnsanlar etlerini ve malzemelerini kendileri getirerek bizden etliekmek yapmamızı istiyorlar. Normalde etliekmeğin fiyatı 5 lira. Eti kendileri getirirlerse fiyat 80 kuruşa düşüyor. Bu da vatandaşın işine geliyor. Zaten bayramda tüketemediği etleri duruyor. Bunları getirip etliekmek yaptırarak hem masraf etmemiş oluyorlar hem de bayramda farklı bir lezzet tatmış oluyorlar. Kurban Bayramı’nın yoğunluğu bir iki ay daha devam eder. İnsanlar kurban etlerini derin dondurucularda muhafaza edip istediklerinde çıkarıp etliekmek yaptırırlar. Bu da bizim işlerimizi artırır” dedi.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.