Bayram esnafa erken geldi

Bayram esnafa erken geldi

Kurban Bayramının yaklaşmasıyla esnaflar hazırlıklarını tamamladı. Yoğun bir mesai şekercileri, kolonyacıları, bıçak bileyicileri, berberleri, kahvecileri, giyim satan esnafları sardı

KOLONYACILAR BAYRAMA HAZIR

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle üretimlerini hızlandıran kolonyacılar, bayrama günler kala hazırlıklarını tamamladı. Satışların hafta sonu itibariyle arttığını dile getiren özel bir kolonya firmasının satış sorumlusu Arif Yanar, misafire yapılan ikramların vazgeçilmezleri arasında olan kolonyanın, bilhassa bayram günlerinde daha da arttığını belirtti.

Çoğu zaman serinlemek amacıyla kullanılan kolonya, misafir ikramlarının da değişmezi olma özelliğini uzun yıllardır sürdürüyor. Aile ziyaretlerinde, misafirlere ikram edilen tatlıdan önce kolonya verilmesi geleneği bugün de çoğu yerde önemini korurken, özellikle bayram gibi özel günlerde bu geleneğe daha sık rastlanıyor. Bu bağlamda birçok sektörde yaşanan ekonomik canlılık, kolonya piyasasında da kendini hissettirmeye başladı. Konya'da uzun yıllardır üretim yapan Arif Yanar, Fransa'dan ithal edilen alkol ve çeşitli esansların karıştırlımasıyla elde edilen kolonyanın, özel günlerde ayrı bir yeri olduğunu ifade etti. Elde edilen kolonyanın, isteğe göre pek çok koku çeşitinde üretilebildiğini anlatan Yanar, “40 ton alkolden yaklaşık 50 tona yakın kolonya elde ediyoruz. Bu kolonyaları da toptancılar aracılığıyla Türkiye'nin dört bir yanına dağıtıyoruz” dedi. Litresi 3 TL'den satılan kolonyaların en çok tercih edilen çeşidinin limon kolonyası olduğunu dile getiren Yanar, bunların yanında tütün, menekşe, lavanta, iğde çiçeği ve gül kolonyası gibi türlerin de, en çok satanlar arasında olduğunu kaydetti.

KOLONYA ALIRKEN ALDANMAYIN

Arif Yanar, kolonya alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları da açıkladı. Buna göre vatandaşın kolonya alırken görünüşe aldanmaması gerektiğini kaydeden Yanar, şunları aktardı: “Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan kolonya standardı, görünüşünün berrak olmasını, içinde tortu, bulanıklık ve yabancı cisim bulunmamasını öngörüyor. Limon kolonyası dışındaki kolonyaların Sağlık Bakanlığı’nın Kozmetik Yönetmeliği’nde kullanılmasına izin verilen boyalar ile renklendirilebilir. Kolonyada kullanılan boya maddesi ile koku verici esans arasında kabul edilir bir uyum olması gerekir. En fazla tüketilen limon kolonyasının ise en az 70 derece alkol ihtiva etmesi ve kendi karakterine özgü bir kokuya sahip olması vatandaş için daha sağlıklı olur” Kolonyanın ambalajına da vurgu yapan Arif Yanar, ambalajının kalite açısıdan önemli bir gösterge olduğunu, plastik şişe ve bidonlarda satılan kolonyayı almadan önce mutlaka kapağının kontrol edilerek alınması gerektiğini bildiriyor.

BERBERLER GECE GEÇ SAATE KADAR ÇALIŞIYOR

Bayram mesaisi berberlerde de başladı. Müşteri yoğunluğu artan berberler gece geç saatlere kadar çalışıyor. Özellikle arife gününde çok sayıda vatandaş sabah namazına kadar traş oluyor. Arife günü özellikle bayram öncesi normal günlerde berberlerde yapılan traştan 5-6 kat daha fazla traş yapılıyor. Her Ramazan ve Kurban Bayramı'ndan bir hafta önce yoğunluk yaşadıklarını, uzun yıllardır berberlik yaptığını belirten Nurettin Karakurt, “Yoğunluk olduğu için yoruluyoruz ama kazancımız iyi olduğu için yorgunluğumuza değiyor” dedi.

Nurettin Karakurt, bayramlarda yüzümüz gülüyor. Talep artışı olduğu için bugün de çalışıyoruz. Normalde pazar günü kapalıyız. Bayram hazırlıklarını da yaptık. Traş olacak vatandaşları bekliyoruz. Bizim geleneğimizde var, bayramlarda traşlı olmak. Dolayısıyla herkes bayramlara traşlı, yakışıklı olarak girmek istiyor” diye konuştu.

ÇİKOLATA VE ŞEKER 5 LİRADAN BAŞLIYOR

Şeker ve çikolatalar her bayram gelen misafire hem 'hoş geldin'i, hem de sıcak bir karşılamayı ifade eder. Bundan ötürü kolonyayla birlikte vazgeçilmez bir üçlüdür aynı zamanda. Biz de merak edip çarşıda şeker ve çikolatanın satışları hakkında genel bir bilgi aldık. Edindiğimiz bilgiler ve gözlemlemlerimiz sonucu bu üçlünün aynı şekilde, artık bir gelenek haline gelerek devam ettiğini gördük. Şekerleme üzerine satış yapan esnaflar, satışlardan gayet memnun. Şeker ve çikolata fiyatları ise vatandaşın bütçesine göre 8 lira ila 25 lira arasında değişebiliyor.Çarşıda uzun yıllardır şeker ve çikolata üzerine satış yapan bir dükkan sahibi, bu konuda şunları dile getiriyor: “Böyle özel günlerde işlerimizde büyük bir artış oluyor. Diğer günlerde iyi ama bilhassa bayramlarda seyranlarda satışlardan memnunuz. Fiyat konusunda piyasada, her bütçeye hitap edecek şekerler mevcut. İsteyene 5 liralık şeker ve çikolatalarımız da var” dedi.

FİNCANLAR HAZIRLANSIN, KAHVELER GELİYOR

Kahve'nin, Türk örf, adet ve geleneklerinde apayrı bir yeri vardır. Hele bu bayram gibi özel günler söz konusu olduğunda, apayrı bir konum kazanır. Misafire çok değerli bir ikramdır aynı zamanda. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle kahve piyasısını da bir soralım dedik. Mâlum, vatandaşın bayram öncelerinde şeker, çikolata ve kolonyadan sonra bir başka tercihi Türk Kahvesi oluyor. Bayram nedeniyle birçok sektörde yaşanan canlılık, kahve işiyle uğraşanları da vurmuş gözüküyor. Çarşıda dolaşırken iki sokak ötede kahve satışı yapan dükkanın varlığını, hemen kavrayabiliyorsun. Zira kokusu seni o tarafa yönlendiriyor. Biz de kokuya kapılıp kahve dükkanının kapısını çaldık. Dükkan sahibi, kahve makinesinin üzerinde gelen müşterilere hemen sıcağı sıcağına yarım kiloluk, bir kiloluk paketlerlerle 'sıcak bir kahve' satışı yapıyor. Yani alan memnun, veren memnun hesabı gibi bir şey. Fiyatlar şeker ve çikolatada olduğu gibi kahve sektöründe de uygun. Bir kuru kahvenin kilosu 15 lira. Yalnız şu noktada müşteri gözünden kahveye tanınan bir ayrıcalık var. O da şu; 'bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır' düsturu, müşteriyi oldukça etkilemiş gözüküyor. Çünkü fiyatı ne olursa olsun vatandaş şeker ve çikolata alamasa bile, en kötü ihtimal kahve alma ihtiyacı hisediyor.

GİYİMDE ESKİ İŞLER YOK

Her bayram öncesi yeni bir elbise, yeni bir ayakkabı almak çocuğundan gencine her yaş grubu için bir gelenek, bir özlemdir. Bu kapsamda Kapı Camii civarı giyim – kuşam üzerine satış yapan dükkanlara genel olarak işleri sorduğumuzda, 'eski işlerin olmadığını, açılan büyük AVM'lerin küçük esnafın miadını doldurduğunu' ifade ediyorlar. Bu kapsamda bay ve bayan üzerine kıyâfet satışı yapan dükkan sahibi Lütfü Karacan bu konuda şunları kaydediyor: “Ben 30 yıldır Konya'da giyim üzerine esnaflık yapıyorum. Benim belli başlı müşterilerim vardı. Bayram gibi özel günlerde gelir alışverişini yapar ve memnun bir şekilde ayrılırdı. 30 yıllık esnaf hayatım boyunca kalite ve güvenden taviz vermedim.Ve bunun semerisini de işlerimin iyi olmasıyla aldım. Ama gel gör ki zamanın şartları AVM'leri doğurdu. Bu da bizi olumsuz etkiledi. Bırakın yeni müşteriyi AVM'ler, oturmuş olarak tabir ettiğimiz müşteriyi de kaybettirdi.”

TİCARET AHLAKI KALMADI

Lütfü Karacan, işlerin durgunluğunu sadece AVM'lerde ve müşteri de görmüyor. Kendi gibi bedesten içindeki dükkan sahiplerini de suçlu buluyor. Karacan, önceleri esnafta bir ticaret ahlâkı olduğunu, bundan ötürü satışını yapan ürünün sahibi, 5 liradan aldığı ürünü üzerinde abartılı bir oynama yapmadan gelen müşteriye uygun fiyatta pazarladığını, hâl böyle olunca hem esnaf hem de alıcı güven içinde alışverişini gerçekleştirdiğini dile getiriyor. Ticaret ahlâkı gibi değerlerin, bunun yanında kalite, güven ve istikrar gibi olguların yok olma noktasına geldiğini aktaran Karacan, iyi dileklerde bulunarak, “Umarım ben ve benim gibi düşünen esnaflar bu olgulara sahip çıkarda, varlığımızı idame ettiririz” diye belirtiyor.

BIÇAKLAR BİLENDİ, KURBANI BEKLİYOR

Kurban Bayramı hazırlıklarının bir diğer uğrak adresi ise bıçak bileyen esnaflar. Bıçak bileyenler de yoğun mesaiye girdi. Bıçakların bilenmeye başlanmasıyla ustaların yüzü de gülmeye başladı. Her Kurban Bayramı olduğu gibi bu bayram da çok sayıda vatandaş kurban kesimini kolaylaştırmak için bıçaklarını biliyor. Kapı Cami ve Aziziye Cami civarında ve seyyar bileycilerde günde yüzlerce bıçak bileniyor. Aziziye Cami civarında kuruluş olarak 1857'den beri bıçak işiyle uğraştıklarını ve günümüzde de modern bileyleme yaptıklarını belirten Hasan usta, “Şu an ciddi bir yoğunluk var. Tam mesai yapıyoruz. Müşterilere ve bizlere kolaylık olsun diye randevuyla çalışıyoruz. Bayram nedeniyle bu pazar da çalışıyoruz. Yaklaşık on çalışanımızla yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bıçak satışları da yapıyoruz ve satışlar çok iyi. Ayrıca bıçak bilemek çok önemli. İyi bilenmiş bir bıçakla kurban daha rahat kesilir” ifadelerini kullardı. Bıçak fiyatları 7 ila 20 lira arasında değişiyor. Bazı vatandaşlar ise ucuz, kullanımı kolay bileme makinaları satın alıyor. Bıçak bileme fiyatları ise 1 ile 1 buçuk lira arasında değişiyor.

merhabahaber.com KERİM ATICI-MUSTAFA GÜZEY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.