Baykan: Organizasyon almada seçici olacağız!

Baykan: Organizasyon almada seçici olacağız!

Mehmet Baykan, spor federasyonlari başkanlariyla bir araya geldi. Baykan: "Dünyanin bir çok bölgesinde ekonomik sıkıntılar yaşanırken, herkes güçlü Türkiye'nin organizasyonları düzenlemesini istiyor

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, dünyanın birçok bölgesinde ekonomik sıkıntılar yaşanırken, herkesin Türkiye'nin organizasyonlar düzenlemesini istediğini belirtti. Spor Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve 'idarede özerklik' ve 'mali konularda denetim' başlıklarını içeren "Spor Federasyonları Başkanları Toplantısı" gerçekleştirildi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nda Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan başkanlığında düzenlenen toplantıya, spor genel müdür yardımcıları Tamer Taşpınar, Mehmet Kocatape ve Ömer Altunsoy, Teftiş Kurulu Başkanı Murat Kocakaya, Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Hayrullah Ozan Çetiner ile 60 spor federasyonunun başkanları ile temsilcileri katıldı.
Yeni seçilen federasyon başkanlarıyla tanışma toplantısı şeklinde de geçen toplantının açılış konuşmasını yapan Genel Müdür Baykan, "Önceki federasyon başkanlarımıza bugüne kadar verdikleri emeklerden dolayı teşekkür ediyor, yeni seçilen başkanlarımıza da görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Sizler, Türk sporunu hem yurtiçi hem de yurtdışı müsabakalarda temsil eden, gençlerimizi sportif anlamda yarıştıran, orta yaş grubu vatandaşlarımızı da sağlıkları için spora yönlendiren federasyonların başkanlarısınız. Sizlerden yeni dönemde, daha çok gayret bekliyoruz. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nın ardından başarılı olamayan ve kota alamayan federasyonlar yerine eleştiriler hep Bakanlığımıza yapıldı. Dünya ve Avrupa şampiyonalarında alınan madalyalar unutuldu. Başarının ölçülmesinde en büyük kıstas olimpiyat oyunlarıdır" dedi.
"MADALYA SAYIMIZI NEDEN ARTTIRMAYALIM?"
Federasyon seçimlerinin ardından yeni bir döneme girdiklerini kaydeden Baykan, "Bazı alışkanlıklarımızdan kurtulmalıyız. Bir şeyleri değiştirmemiz gerek. Aynı şekilde devam edersek 2016'da da değişen bir şey olmaz. Nasıl olimpiyat oyunlarına katılımcı sayımızı 68'den 114'e çıkardıysak, madalya sayımızı da 20'li-30'lu hanelere çıkarabiliriz. Neden madalya sayımızı arttırmayalım? 75 milyonluk dinamik bir ülkeden daha çok katılım ve madalya sağlamamız gerekir. Bunu konuşarak yapamayız. Nüfus çoğunluyla övünürsek, 2016 ve 2020'de de yaya kalırız. Bir an evvel harekete geçmeliyiz. Öncelikle spora başlama yaşını aşağıya çekmeliyiz. Spor yapan genç nüfus sayımızı arttırmalıyız. Olimpiyat oyunlarında madalya şansı olan olimpik federasyonlarımızdan çok daha gayretli çalışmalar bekliyoruz. 2016 için gençler kategorisindeki sporcularımıza, 2020 için ise tamamen altyapılarımıza büyük önem vermeliyiz" şeklinde konuştu.
Genel Müdür Baykan, spor federasyonlarına daha çok sponsorluk çalışmaları doğrultusunda tavsiyede bulundu. Baykan, bazı branşlarda konusunda uzman yabancı antrenörlerin yaptığı katkıyı anlatarak, federasyon başkanlarından bu tip antrenörleri bulmaları çağrısında bulundu.
"ORGANİZASYON ALMADA SEÇİCİ DAVRANACAĞIZ"
Türkiye'nin son yıllarda düzenlediği organizasyonlarla kabiliyetini en üst noktaya taşıdığını vurgulayan Baykan, "Artık tüm Dünya, Türkiye'nin nasıl organizasyon yapabildiğini biliyor. Yaptığımız organizasyonlarla yeterli tecrübeye ulaştık. Dünyanın birçok bölgesinde ekonomik sıkıntılar yaşanırken, herkes güçlü Türkiye'nin organizasyonları düzenlemesini istiyor. Artık, önümüze gelen her organizasyona talip olmayacağız. Bundan sonra seçici olacağız. Bize en çok fayda sağlayacak organizasyonu düzenleyeceğiz. Türkiye, artık bu konuda seçici ülke olma gücüne kavuştu" diye konuştu.
Baykan, federasyonlardan kayıt dışı spor yapan sporcuları tespit etmelerini de istedi. Mehmet Baykan, Türkiye şampiyonalarının başta doğu illere olmak üzere, büyük iller yerine daha az organizasyon düzenlenen illerde yapılmasını arzuladığını kaydetti. Baykan, dezavantajlı çocukların eğitimlerini aldıkları SHÇEK gibi kurumlarla ortak çalışma yapılması konusunda federasyon başkanlarına tavsiyelerde bulundu.
"AKDENİZ OYUNLARI BİZE YOL GÖSTERECEK"
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Haziran ayında Mersin'de düzenlenecek olan 17. Akdeniz Oyunları'na büyük önem verdiklerini dile getirerek, "Yunanistan'ın 6 yılda yapamadığı tesisleri, 1 yıl gibi kısa sürede hazır hale getiriyoruz. Akdeniz Oyunları'na Fransa, İtalya, İspanya gibi önemli ülkeler de katılıyor. Bu yüzden burada alacağımız sonucu önemsiyoruz. Akdeniz Oyunları'nda alacağımız sonuçlar, olimpiyat oyunları planlamamızda bize yol gösterecek" ifadesinde bulundu.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.