Baydemir’den Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Boykot Sinyali

Baydemir’den Cumhurbaşkanlığı Seçimi İçin Boykot Sinyali

Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Bunların hiçbiri Kürtlerin derdine derman olmayacaksa, barışa derman olmayacaksa Kürtler hiçbirisine oy vermek zorunda değildir.” diyerek, cumhurbaşkanlığı seçimi için boykot sinyali verdi.Diyarbakır...

Diyarbakır eski Belediye Başkanı Osman Baydemir, “Bunların hiçbiri Kürtlerin derdine derman olmayacaksa, barışa derman olmayacaksa Kürtler hiçbirisine oy vermek zorunda değildir.” diyerek, cumhurbaşkanlığı seçimi için boykot sinyali verdi.

Diyarbakır eski Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, New York, New Jersey, Washington ve San Francisco’yu kapsayan ABD gezisi sırasında Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtladı. Kendisini, Kürtler ya da partisi adına konuşmaya yetkili görmemekle birlikte, cumhurbaşkanı adaylarının Kürt sorununa yaklaşımlarının Kürt seçmenler tarafından göz önünde bulundurulacağına inandığını söyleyen Baydemir, BDP ile HDP iki turlu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde ortak iddialı bir aday çıkarmasını ve bu adayın yarışın en önemli aktörlerinden biri olmasını beklediğini kaydetti.

KÜRTLER SEÇİMLERİN İKİNCİ TURUNDA NE YAPACAK?

Baydemir, şunları söyledi: “Benim inancım o ki birinci turda bitmeyecektir bu iş. Mutlaka ikinci tura kalacaktır. İkinci turda, bana göre adaylara bakacaktır Kürt siyaseti. Bunların hiçbiri Kürtlerin derdine derman olmayacaksa, eğer demokrasi derdine derman olmayacaksa, barış derdine derman olmayacaksa hiçbirisine oy vermek zorunda değildir diye düşünüyorum.”

“GEÇMİŞİMİZLE YÜZLEŞMEMİZ GEREKİYOR”

Diyarbakır Belediye Başkanlığı döneminde, 2012’de Surp Grigos Ermeni Kilisesi’ni restore ettiren Osman Baydemir, geçen yüzyılda Diyarbakır’dan ABD’ye göç eden Ermeni toplumunun üyeleriyle New Jersey’de bir araya geldi. Kilisenin restorasyonunun önyargıların kırılmasına katkı sunacağını söyleyen Baydemir, “Yeniyi inşa edebilmemiz için aydınlık bir geleceği inşa edebilmemiz için geçmişte yaşanan bütün travmalarla yüzleşmemiz gerekiyor. Bu travmalardan bir tanesi de açıkçası söylüyorum, Ermeniler'in yaşamış olduğu büyük acılardır” diye konuştu. “1914’te yapılanlardan dolayı 2014 yılının neslini suçlayamayız” diyen Baydemir, “Bugünkü nesil o dönemin vicdansızlığını mahkum ettiğinde, helalleşmek olanaklı hale geliyor.” dedi.

“KÜRTLER’İN TÜRKİYE’DE YAŞAMA TALEBİ VAR”

30 Mart yerel seçimlerine ,BDP adına Urfa Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak giren Osman Baydemir, oylarını katlamasına karşın seçimi kaybetmişti. Amerika ziyareti boyunca ifade etmeye çalıştığı konulardan birinin, Türkiye'de demokrasinin "bir yaşam biçimi haline dönüşmesi" gereği olduğunu belirten Baydemir, "Barışın gerçek manada kalıcılaşması ve sağlamlaşması, Kürt sorununun çözümüne bağlıdır." diye konuştu.

Hükümetle yürütülen barış sürecinin geldiği aşama konusunda umutlu olduğunu söyleyen Baydemir, “Bu umudun büyütülmesi” gerektiğini vurguladı. “Bir buçuk yıldır asker, polis, gerilla yaşamını yitirmiyor” diye konuşan Baydemir, Kürtlerin yalnızca kendileri için değil, Türkiye ve Orta Doğu’nun demokrasisi için çaba sarf ettiğini bildirdi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.