Baydemir: Diyarbakır Unesco Yolculuğuna Resmen Başladı

Baydemir: Diyarbakır Unesco Yolculuğuna Resmen Başladı

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi 27. Olağanüstü Toplantısı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'ın katılımıyla yapıldı.

Diyarbakır Yerel Gündem 21 Kent Konseyi 27. Olağanüstü Toplantısı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'ın katılımıyla yapıldı. Toplantıda konuşan Baydemir, Diyarbakır surlarının taslak dosyasının Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) yetkililerine sunulduklarını belirterek, Diyarbakır UNESCO yolculuğuna resmen başladığını söyledi.

Sümerpark Tigris salonunda yapılan toplantıya Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in yanı sıra Kent Konseyi birleşenleri katıldı. Baydemir, Diyarbakır'ın yerelden kalkınması konusunda istişarelerde bulunduklarını söyledi. Baydemir, Diyarbakır'ın kültür ve turizm potansiyelini açığa çıkarmak için ve Diyarbakır'ı UNESCO kültürel ve miras listesine içerisine yer alması gerektiğini kaydetti.

HES ve konut alanlarının yapılmasının UNESCO sürecini bitireceğini anlatan Baydemir, toplantıda alınan kararların ilgili bakanlıklara sunulması gerektiğini belirtti. Diyarbakır son iki yılda dünyada ve Türkiye'de farkındanlık yarattığını ifade eden Baydemir, bu farkındanlığın kendiliğinde olmadığını söyledi. Baydemir, "Surların etrafının temizlenmesi, Suriçi’ndeki kültürel mirasın değerleri olan yapılarımızın restorasyonun başlaması ve şüphesiz ki bununla birlikte koruma amaçlı imar planının gerçekleştirilmiş olması, alan yönetiminin oluşması gibi bütün bunlar Diyarbakır’ın UNESCO yolculuğunda yapmamız gereken çok önemli kentsel ev ödevleriydi. Bu ev ödevlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik ve başardık." diye konuştu. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.