Bayanlar 'cuma' kılacak!

Bayanlar 'cuma' kılacak!

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı 'Camilerde Kadınlara Ayrılan Mekanların Güzelleştirilmesi Çalışmaları Mart ayı itibariyle hazırlanan genel raporu kamuoyu ile paylaştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanlığı 'Camilerde Kadınlara Ayrılan Mekanların Güzelleştirilmesi Çalışmaları” Mart ayı itibariyle hazırlanan genel raporu kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan raporda, kadınların namaz ibadetlerini yerine getirebilmeleri için gerekli çalışmaların yapılması gerektiği anlatılarak, “Bilindiği gibi namaz Müslüman olan herkese günde beş vakit farz olan bir ibadettir. Günümüz şartlarında kadınlar çalışma ve sosyal hayatta daha aktif olarak yer almaktadır. Bu durum kadınların namaz ibadetini yerine getirebilmeleri için camilerde bazı tedbirlerin alınmasını gerektirmektedir. Başkanlığımız 06/08/2007 tarihli ve B.02.1.DİB.0.65.01-062-920 sayılı genelgesinin 29. Maddesinde, 'kadınların cami hizmetlerinden daha çok ve yeterli seviyede yararlanmalarını temin etmek için, kadınların cuma, bayram, teravih ve vakit namazlarını kılabilmeleri için yeterli ölçüde yer ayrılması, camilerin açık olduğu saatlerde bu konuda cami görevlilerince gerekli rehberliğin yapılması, mahallî imkânlar kullanılarak, cami dernek ve vakıfları ile işbirliği yapılarak camilerde kadınlar için tuvalet ve abdest alma yerleri hazırlanması” hükme bağlanmıştır. Başkanlığımızca camilerde kadınlara ayrılan mekanların güzelleştirilerek toplumun her kesimine daha iyi hizmet sunmak maksadıyla 28.04.2009 tarih ve 848 sayılı yazı ile çalışma başlatılmıştır.

10.02.2010 tarih ve 234 sayılı talimat ile ‘kadınların Cuma namazı kılabileceği camilerin’ tespiti ve gerekli alanların düzenlenmesi istenmiştir” denildi.

Yanı raporda, Türkiye genelinde bulunan cami sayısı ile bünyesinde bayanlara özel mekan ayrılan cami sayısı değerlendirildiğnde bu konuda çalışmaların artarak devam etmesinin gerekli olduğunun ortaya çıktığı vurgulandı. Türkiye genelinde bulunan camilerin kaçının bayanlara özel yer ayırdığı hakkında da bilgi verilen raporda, “Türkiye genelinde bulunan cami sayısının 82 bini aştığı göz önüne alındığında bünyesinde kadınlara yer ayrılan cami sayısının 7 bin 750, abdest alma yeri bulunan cami sayısının 4 bin 861, kadın tuvaleti bulunan cami sayısının 4 bin 955 olması yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu ve bu konudaki çalışmalara devam edilmesinin gerekli olduğu sonucunu ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verildi.Yapılan açıklamada Konya'da bayanların cuma namazı kılabileceği camilerde yer alıyor.

Verilen rapora göre, Karatay ilçesinde;

Sultan Selim Camii,
Şems-İ Tebrizi Camii,
Şerafettin Camii'nde,
Meram ilçesinde,
İplikçi Camii,
Kapu Camii,
Konevi Camii,
Sahib-İ Ata Camii,
Amberreis Camii,
Alavardı Aksarnıç Camii,
Alakova Mah. Büyük Camii,
Dursun Fakih (Tahir Paşa) Camii,
Goncaköy Koop.
Camii Harmancık Selbasan Camii,
Harmancık Veysel Karani Camii,
Hacı Hasan Camii,
K.Aymanas Muhammmed İkbal Camii,
Kaşınhanı Kurs Camii,
Mamuriye Camii,
Rifat Börekçi Camii,
Tahir İle Zühre Camii,
Tıp Fakültesi Camii,
Toprak Sarnıç Camii,
Yaylapınar Baraka Camii'nde.

Selçuklu ilçesinde de,
Hacıveyiszade Camii,
Alaaddin Camii'nde bayanlar cuma namazı kılabilecek. Aynı raporda yer alan bilgilere göre de Konya'da bulunan camilerin 753'ünde kadınlara ayrılmış mekan var. 167'sinde kadınların abdest alma yerleri var. 208'inde de kadın tuvaleti var. Aynı rapora göre camilere bayanlara ayrılan cami sayısı olarak Konya İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.