Baü Kampüs Camisi İçin Dev Alem Yapıldı

Baü Kampüs Camisi İçin Dev Alem Yapıldı

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Çağış Kampüsü'nde 2011 yılında yapımına başlanan 4 bin 126 kişilik caminin kubbesi için özel tasarlanan alem yerine yerleştirildi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) Çağış Kampüsü'nde 2011 yılında yapımına başlanan 4 bin 126 kişilik caminin kubbesi için özel tasarlanan alem yerine yerleştirildi. Yapımı yaklaşık 40 gün süren 124 kg.'lık alemin boyu, kaidesiyle birlikte 4 metreye ulaşıyor. İçinde kütüphane, berber ve toplantı salonuyla sosyal faaliyet bölümlerinin de yer alacağı cami, modern mimarisiyle dikkat çekiyor. Kûfi yazı ile "Allah" lafzı şeklinde olan, 50 metreyle Balıkesir'in en uzun minaresine sahip.

BAÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Terzi ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet İren tarafından tasarlanan alem, Türkiye'de türünün tek örneği olma özelliği taşıyor. Cami mimarisine uygun olacak şekilde, "altın oran" dikkate alınarak tasarlandı. Alemin yapılması konusunda birçok ustayla görüşüldü. Böyle büyük ve farklı bir geometriye sahip alemi yapacak usta ve atölye bulma konusunda zorlanıldı. Sonunda İstanbul'dan Suat Ercanlı tarafından üstlenilen alemin yapmı yaklaşık 40 gün sürdü. Taban çapının 134 cm. ve alem gazanın yüksekliğinin 357 cm. olduğu, kaidesiyle birlikte boyunun 4 metreye ulaştığı bildirildi. Üzerinde 76 cm. çaplı krom hilâl bulunan alemin malzeme kalınlığı 3 mm., toplam ağırlığı ise 124 kg.'ı buluyor. Dev alem, kamyonetle özel kaplama yapılarak getirilip kubbedeki yerine takıldı.

Bu arada Diyanet İşleri Başkanlığı ve hayırseverlerinin desteğiyle devam eden BAÜ Kampüs Camisi'nin tamamlanabilmesi için yaklaşık 1 milyon liraya daha ihtiyaç olduğu belirtildi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.