Başsavcı Peker: Dava Sürelerini Sürekli Yeni Adliyeler Açarak Düşüremeyiz

Başsavcı Peker: Dava Sürelerini Sürekli Yeni Adliyeler Açarak Düşüremeyiz

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, sürekli yeni adliyeler açarak dava sürelerinin düşürülemeyeceğini ifade etti.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, sürekli yeni adliyeler açarak dava sürelerinin düşürülemeyeceğini ifade etti.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nde Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı ve Bakanlık bürokratlarının katılımı ile 'Esnaf ve Sanatkarlar Odalarına Yönelik Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk, Farkındalık Yaratma Semineri' gerçekleştirildi. Seminerde söz alan Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, Türkiye'de dava sürelerinin uzunluğuna dikkat çekerek, arabuluculuk kavramının önemine değindi. Başsavcısı Mustafa Peker, "2008 yılı verilerine göre davaların karara bağlanma süreleri ortalama asliye ticaret mahkemelerinde 410 gün, üst mahkemelerde 441 gün ve tüm hukuk mahkemelerinde 210 gündür. Ticari bir dava 410 gün sonra karara bağlanıyor. Arabuluculuğa neden ihtiyaç olduğu bu rakamlarla açık bir şekilde ortadadır." dedi.

Sürekli yeni adliyeler açarak dava sürelerinin düşürülemeyeceğini savunan Peker, sözlerine şöyle devam etti: "Biz sürekli adliyeler yapmakla bu meseleleri halledemeyiz. 4 yıl önce adliyemiz yeni bir alana taşındı. Bir sürü boş yer varken şu anda boş yer kalmadı. 34 bin 500 metrekare kapalı alan olan adliyemize şu anda 44 bin 500 metrekarelik ek bina yapıyoruz. Hangisi ek bina belli değil. Dolayısıyla bu sorunu sürekli mahkemeler açmakla, mahkemeler kurmakla çözmek mümkün değil. Arabuluculuk ve alternatif çözüm yolları bulmak gerekir. Sorunların yargının önüne gelmeden halledilmesi çok önem arz ediyor." Davaların karara bağlanma sürelerinin geçmiş yıllara oranla son zamanlarda düştüğünü dile getiren Peker, ceza davalarında mahkemelerin karara bağlama sürelerini bir yıla düşüreceklerini söyledi.

Bu zamana kadar el sıkışarak ayrılan davacı ve davalı görmediğini belirten Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Özkatar, bu sene 20 ilde verilecek seminerlerle arabuluculuk gereklerinin anlatılacağını kaydetti.

Hukuki uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması noktasında arabuluculuğun önemine dikkat çeken Gaziantep Baro Başkanı Ali Elibol, arabuluculuğun Türkiye'de yeteri kadar uygulanmadığını, yapılan yasal değişiklikle toplum tarafından benimsenmesi gerektiğini ifade etti. Elibol, arabuluculuk konusunda barolar ve avukatlar arasında tam bir mutabakat sağlanmadığını vurguladı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.