Başkent'te Bayram Hazırlıkları Tamamlandı

Başkent'te Bayram Hazırlıkları Tamamlandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Ramazan Bayramı’nı huzur ve sükunet içerisinde geçirmelerini sağlamak için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların Ramazan Bayramı’nı huzur ve sükunet içerisinde geçirmelerini sağlamak için tüm hazırlıklarını tamamladı.
Arife gününden itibaren yoğunluk yaşanması beklenen mezarlıklar, AŞTİ ve ana arterler ile alışveriş mekanlarında zabıta kontrol ve denetimleri artırılacak. Bayram süresince EGO otobüsleri, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine ücretsiz olacak. ASKİ kanal arıza ekipleri, 24 saat aralıksız görev yaparak, vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayacak.

        OTOBÜSLER YİNE ÜCRETSİZ

        Ankaralılar her bayramda olduğu gibi bu yıl da üç gün boyunca, 8 Ağustos Perşembe, 9 Ağustos Cuma ve 10 Ağustos Cumartesi günleri belediye otobüslerinden ücretsiz olarak yararlanabilecek. İlk kez Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bayramda ücretsiz otobüs uygulaması yıllar içinde bir geleneğe dönüşürken Ankaralılar 'EGO Cepte' uygulaması ile de otobüslerin durağa hangi saatte, hangi dakikada geleceğini internet ortamından veya cep telefonlarından ya da ALO 153’ü arayarak öğrenebilecek.

        AŞTİ, MAVİ MASA HAZIR

        Büyükşehir Belediyesi, bayramdan günler önce yolcu yoğunluğu yaşanan AŞTİ'yi komple bir temizlikten geçirdi. AŞTİ Başmüdürlüğü Ankara’ya gelen veya Ankara dışına çıkan vatandaşların ilk uğrak yeri olan AŞTİ’de vatandaşları rahatsız edecek olumsuzluklara yer verilmemesi için ekiplerin 24 saat aralıksız görev başında olacaklarına dikkat çekti.

        ALO 153 olarak bilinen Mavi Masa da bayramda 24 saat çalışacak. Yeni ekiplerle güçlendirilen Çağrı Merkezi ile Mavi Masa bayram boyunca Ankaralıların dilek, talep ve şikayetlerini almaya devam edecek.

        ASKİ’DEN 24 SAAT HİZMET

        ASKİ Genel Müdürlüğü Kanal Arıza ekipleri de 24 saat aralıksız olarak görev yaparak, bayram süresince Başkentlilerin acil ihtiyaçlarını karşılayacak. Vatandaşlar ASKİ’ye ALO 153’nolu telefonla ulaşabilecek.

        ZABITA DENETİMLERİNİ ARTIRDI

        Ankara Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı da bayramlarda sıkça tüketilen şekerleme satış yerlerinde denetimlerini arttırdı. Zabıta yetkilileri, bayram öncesi denetimlere ağırlık verildiğini bildirdi.

        Yetkililer, kent içi ulaşımında düzenliliği sağlamak ve halkın bayram ziyaretlerini rahatça yapabilmelerini temin etmek maksadıyla Ulaşım Trafik ekiplerinin de takviye edildiğini, ayrıca durak ve hatlarda gerekli kontrollerin sürdürülmekte olduğunu vurgularken, Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarında vatandaşların yakınlarını rahat ve huzur içinde ziyaret edebilmeleri için buralarda trafik düzeni ve denetimi hususlarında gerekli önlemlerin alınacağını bildirdi.

        Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, Ankaralılardan gelen şikayetlerin de değerlendirileceğini ifade ederek, bayram süresince vatandaşların karşılaştıkları tüm olumsuzlukları 231 79 84 – 229 66 91 numaralı telefonları arayarak bildirebileceklerini açıkladı.

        İTFAİYE’DEN UYARILAR

        Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı da diğer günlerde olduğu gibi Ramazan Bayramı süresince 24 saat esasına göre mesaisini sürdürecek. Ankara İtfaiyesi yetkilileri Ankaralıların bayram süresince piknik yerlerine akın edeceğini öngörerek, vatandaşlara 'ateşe dikkat' uyarısı yaptı.
Yetkililer, vatandaşlara piknik yaptıkları yerlerde yaktıkları ateşin söndüğüne iyice emin olmadan o bölgeden ayrılmamalarını ve araçlarından sigara izmariti atmamaları uyarısında bulundular. 'Basit bir ot yangını bile büyük bir orman yangınına neden olabilir' uyarısında itfaiye yetkilileri, büyük-küçük herkesin göletlerden ve baraj göllerinden uzak durmalarını istedi. İtfaiye yetkilileri bayram süresince evlerinden ayrılacak olanlara ise evlerindeki, elektrik, su ve doğalgaz vanalarını mutlaka kapatmaları uyarısı yaptı.

        MEZARLIKLAR BAYRAMA HAZIR

        Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Şube Müdürlüğü ise Sincan, Gölbaşı, Cebeci, Karşıyaka, Bağlum mezarlıklarında her bayramda olduğu gibi Büyükşehir ekiplerinin aktif olarak görev yapacağını ve hazırlık çalışmaları devam eden Ortaköy Mezarlığı’nın ise bayramdan sonra açılacağını bildirdi.

        Büyükşehir Belediyesi Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı ise mezarlıklarda bayram ziyareti öncesinde kapsamlı temizlik çalışması başlattı. Yetkililer bu kapsamda ilçelere de temizlik aracı gönderildiğini bildirdi.

        Başkent’teki kabristan ziyaretlerinde Mezarlık Bilgisayar Sistemi (MEBİS) de vatandaşlara aradığı mezarı bulmasında kılavuz oluyor. Karşıyaka, Cebeci ve Sincan mezarlıklarının büyüklükleri dikkate alınarak, mezarlık girişlerinde yerleştirilen MEBİS’te yer alan kiosklar sayesinde vatandaşlar, yakınlarının bulunduğu mezarı ve en kısa yolu, harita çıktısı da alarak kolaylıkla buluyor.

        Başkent’teki kabristanlarda yakınları bulunan vatandaşlar, http://www.mebis.ankara.bel.tr adresine girerek mezarlığın yeri ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilecek.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.