Başkan Sedefçi: Kırkpınar Ağası Parayı Yatırmazsa Dava Açarız

Başkan Sedefçi: Kırkpınar Ağası Parayı Yatırmazsa Dava Açarız

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek'in ağalık parasını zamanında yatırmaması durumunda dava açmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Kırkpınar Ağası Süleyman Mecek'in ağalık parasını zamanında yatırmaması durumunda dava açmak zorunda kalacaklarını söyledi.

Bu yıl 652.si yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üç yıl üst üste başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olan Ali Gürbüz'ün dopingli çıkmasının etkileri sürüyor. Türkiye gündemine oturan skandalın etkileri ağalık konusunu da olumsuz etkiledi. 653. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin ağalık ihalesini 807 bin TL ile alan Süleyman Mecek'in " Dopingli oldukları kesinleşmişse verdiğim paranın iadesi için hukuki yollara başvurabilirim." şeklinde basına yansıyan açıklamasına Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi cevap verdi.

Kırkpınar ağalık ihalesinin her yıl er meydanında kamuoyunun ve güreşseverlerin huzurunda yapıldığını belirten Başkan Sedefçi, "Açık artırmada en fazla fiyat veren kişi de Kırkpınar ağası oluyor. Bu bir yasal süreçtir. Ağalık ünvanını kazanan kişi de Edirne Belediyesi ile bir senet imzalıyor. Bu da parayı güvence altına almak için yaptığımız bir işlem. Son ağamız 807 bin TL'ye ağalığı aldı. Şu anda paranın bir kısmını ödemiş bulunuyor sevgili ağamız. Geri kalanını da zamanı geldiğinde şartname gereği ödemesi gerekiyor." dedi.

Bu işin yasal takibatını yapacaklarını vurgulayan Sedefçi şunları söyledi: "Bırakın verilen paranın geri verilmesini, ağa geri kalan parayı ödemezse biz yasal olarak kendisinden bunu istemek zorundayız. Biz eksik kalan kısmını normal şartlardaki zamanında yatırmasını talep etmek zorundayız. Ve yatırmazsak dava açmak zorundayız. Eylül ayına kadar bunun süresi bitiyor diye biliyorum. Bunu yatırmazsa ağalığın iptali gündeme gelebilir. Yatırılan para da belediyeye gelir olarak kaydedilir. Kalan paranın alınması için de dava açılır. İnşallah bunlara gerek olmaz."

Ağanın duygusal davrandığını ifade eden Hamdi Sedefçi, "Ben de üzüldüm sonuçta hiç beklemediğim bir şey gerçekleşti. Doping skandalı Türkiye'ye yansımış, ağa kardeşimizin hata yaptığını ve ifadelerinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Fevri bir ifade tarzı olmuş. Bunu düzeltiriz, ağa kardeşimizle kol kola gireriz. İnşallah yine seneye Kırkpınar'ı kol kola girerek birlikte yaparız." diye konuştu.

Yaşanan olay nedeniyle büyük üzüntü içinde olduğunu dile getiren Sedefçi, hiç beklemedikleri ve istemedikleri bir hadisenin gündeme geldiğini anlattı.

Edirne Belediyesi'nin bu konuda bir dahlinin olmadığının altını çizen Sedefçi, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu anda ağamız üzüntülü sanıyorum, ben de üzüntülüyüm. Hiç beklemediğimiz ve istemediğimiz bir olay gündeme geldi. Bunda Edirne Belediyesi'nin hiçbir dahli yoktur. Edirne Belediyesi yalnızca güreşi organize eden, para harcayan, ödülleri ve altın kemeri veren bir kurumdur. Doping tespiti, kan alınma işini, alınan kanın inceleme işini tamamen Güreş Federasyonu'muz yapmaktadır. Federasyonun yaptığı inceleme sonucunda ilgili kurumdan gelen bir resmi yazı ile Ali Gürbüz kardeşimizin maalesef dopingli olduğu tespit edildi. Benim yasal olarak yapacağım tek şey var. Ödülü ve kemeri geri istemektir. Bunu yaptım ben. Cidden çok üzüldüm. Ali Gürbüz çok beyefendi, karekteri düzgün iyi bir insan, iyi bir güreşçi, sanırım bu doping maddesini bilmeyerek aldığını düşünüyorum. Ve sonuç gerçek bir olay. Bizim yapacağımız tek şey yasal olarak ikinci çıkan başpehlivana başpehlivanlığı ve ödülü vermektir. Alttakileri üste kaydırmak şeklinde olacaktır."

Kişilerin yaptığı hataların Kırkpınar'a şaibe karıştıramayacağını vurgulayan Sedefçi, "Ağalık kurumu devam ediyor. Burada bir kişinin yaptığı olay, hata Kırkpınar'ın onuruna, şerefine, şanına leke düşüremez, şaibe karıştıramaz. Şaibe en fazla kişiye bulaşır. Kırkpınar'da şaibe vardır demek bana göre çok doğru bir ifade değil. Sevgili ağa kardeşimden bunu düzeltmesini beklerim. Burada güreşçilerin bazılarında şaibe olduğunu, şu anda doping testleri sonucunda öğrenmiş bulunuyorum. Kırkpınar'da aslanlar gibi güreşler oldu ve yiğitler meydanında şaibesiz güreşler yapılarak ödüller verildi. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası Listesi'ne giren bir Kırkpınar için şaibeli demek kimseye yakışmaz hele ağaya hiç yakışmaz. Ağamız bunu dün heyecanla, tepkisel bir şekilde üzüntü ile söylediğini düşünüyorum. Bunu düzelteceğini umuyorum. Kırkpınar aslanlar gibi şaibesiz olarak yüzyıllar boyunca yapıldı, yapılmaya devam edecektir. Şaibeye karışan güreşçiler varsa bunlar hesabını verecektir. Bütün mesele budur. Bu da federasyonun görevidir. Güreş Federasyonu'muz doping çıkanlara ne ceza vereceğini kararını onlar verecektir. Edirne Belediyesi olarak sadece bu işi organize eden kurumumuz. Onun dışında bizim hiç yetkimiz ve dahlimiz söz konusu değil." açıklamasında bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, altın kemerin ve para ödülünün iadesi ile ilgili süreç hakkında da bilgi vererek "Federasyondan bize resmi yazı gelecek. Dopingli olduğu ve ceza verildiğinin resmi yazısı geldiğinde biz de kendisinden resmi yazı ile bunların iadesini isteyeceğiz. Daha önce de doping hadisesi yaşanmıştı. Benim belediye başkanlığı yapmadığım 2002 yılında doping skandalı olmuştu ama ufak çaplı bir hadiseydi. Böylesine 8 tane başpehlivanın doping alacağı, başaltının birincisinin, ikincisinin doping alacağı şeklinde bir olay Kırkpınar tarihinde ilk defa meydana geldi. Ve son olsun inşallah. Kırkpınar'a bir daha şaibe bulaşmasını bende istemiyorum." ifadelerini kullandı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.