Başkan Kocaoğlu: Kamu Yatırım Yapmıyor

Başkan Kocaoğlu: Kamu Yatırım Yapmıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin dışarıda borcunun düşmediğini belirterek, “Son dönemlerde, kamu borçlarının düştüğü sürekli dile getiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin dışarıda borcunun düşmediğini belirterek, “Son dönemlerde, kamu borçlarının düştüğü sürekli dile getiriliyor. Türkiye’nin dışarıda borcu düşüyor mu? Hayır. Neden kamunun borcu düşüyor? Kamu yatırım yapmıyor, özel sektör yatırım yapıyor. Ülkenin geleceği satılıyor. Bugün ekonomik çerçeve budur.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ve Şehir Plancıları Odası işbirliğiyle düzenlenen 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü 37. Kolokyumu, “Kent Yönetimi ve Planlama” başlığıyla Alsancak’taki DEÜ Rektörlüğü binasında başladı. Üç gün sürecek etkinliğin açılış bölümünde konuşan Başkan Kocaoğlu, şehir yönetimi ve planlama ilişkilerinin ekonomiden ayrılmasının mümkün olmadığını söyledi. 2000'li yılların başından itibaren şehir dönüşümünün gündemde olduğunu vurgulayarak, “Bir kent, senede en az 2 kilometre şişmanlıyorsa bu kentin rant yaratmaması mümkün değil. Önemli olan, bu rantın nasıl paylaşılacağıdır. Eğer kent dönüşümünü yapacak kişi veya kurum, rantın tamamını burada yaşayan insanlara ve sosyal donatı alanlarının yaratılmasına ayırırsa o zaman kent dönüşümü doğru bir şekilde gerçekleştirilmiş olur.” şeklinde konuştu. İstinaf mahkemesi kurulması için yer bulunamayınca fidanlık adı verilen belediye arazisini kamuya devretmelerinin ardından, buraya 700 metre mesafedeki Karayolları arazisinin satılmasının çok çarpıcı bir örnek olduğunu ifade ederek, “Bu zihniyetle kent dönüşümü yapılırsa eğer, bu birilerini zengin etmekten, kentin rantını yemekten başka bir işe yaramaz. Beş kat fazla olsun, emsal 3 olmasın, 5 olsun mantığıyla yapılan kent dönüşümleri, kentleri bir daha dönülmeyecek noktaya getirecektir. Bununla karşı karşıyayız.” dedi.

Gezi Parkı olaylarına da değinen Kocaoğlu, “Ne yaparsanız yapın, fikirden icraata kadar o işi ilgilendiren taraflarla birlikte paylaşarak, uzlaşarak yapmanız gerekir. Gezi’nin bize verdiği fikir budur. Biz bunu İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak zaten belli oranda yapıyorduk. Buradan aldığımız dersle bunu daha da geliştirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu. Belediyelerin planlama yetkilerinin elinden alındığı bir ülkede demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını da iddia ederek, “Artık ilçe belediyelerde hiçbir yetki kalmadı. Yetkiler büyükşehir belediyesine verildi ve bir müddet böyle devam etti ama şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tuvalet ruhsatı bile verecek yetkiye sahip.” dedi. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.