Basın Konseyi’nden Başbakan’a Çağrı

Basın Konseyi’nden Başbakan’a Çağrı

Basın Konseyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın medya patronlarına bazı yazarları işten çıkarmaları yönünde çağrı yapmasının, ifade özgürlüğü ve basın hürriyetine yönelik ağır bir ihlal olduğunu açıkladı. Konsey, "Sayın...

Basın Konseyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın medya patronlarına bazı yazarları işten çıkarmaları yönünde çağrı yapmasının, ifade özgürlüğü ve basın hürriyetine yönelik ağır bir ihlal olduğunu açıkladı. Konsey, "Sayın Başbakan’ı, taşıdığı siyasal ve kamusal sorumluluğun ağırlığına ve Anayasamız, uluslararası sözleşmelerde tanınan temel haklara uygun davranmaya davet ediyoruz." çağrısını yaptı.

Konseyden yapılan açıklamada, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 1976 tarihli Handyside kararından beri ısrarla vurguladığı üzere, toplumun ilerlemesi ve her bireyin gelişmesini sağlaması bakımından, demokratik toplumun temel dayanaklarından birini oluşturan ifade özgürlüğü, sadece olağan karşılanan, zararsız ya da önemsiz görülen bilgilerin ve düşüncelerin açıklanması bakımından değil; ayrıca devlete ve toplumun belirli bir bölümüne aykırı gelen, onları rahatsız eden, endişe verici ve hatta şoke edici görüşler bakımından da geçerlidir. Yine mahkemenin istikrarla vurguladığı ve Hammarberg Raporu’nda, hükümetimiz açısından eleştirildiği üzere, kamusal makamlar, eylemleri ve söylemleriyle ifade özgürlüğünü ‘caydırıcı etkiye’ sahip yöntemlere başvurmaktan kaçınmakla yükümlüdürler. Keza, AİHM’in 2000 tarihli Fuentes Bobo kararında belirtildiği üzere, gazetecilerin ‘zorlayıcı toplumsal bir ihtiyaç’ olmadıkça işten çıkarılmaları, ifade özgürlüğünün ihlalidir ve hükümetin bunu teşvik etmesi bir yana, salt önlememesi bile devletin sorumluluğunu doğurmaktadır.” denildi.

Açıklamada, “Öte yandan, bazı kişilerin Başbakan tarafından alenen suçlanmasının, vatandaşlar nezdinde onların hedef gösterilmesi sonucunu doğurduğu, bu gazetecilerin, bazı çevrelerce hakaret ve tehditlere maruz kalmalarına yol açtığı da unutulmamalıdır. Bu vesileyle Sayın Başbakan’ı, taşıdığı siyasal ve kamusal sorumluluğun ağırlığına ve Anayasamız, uluslararası sözleşmelerde tanınan temel haklara uygun davranmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.