Başbakan: İstanbul’da Yolculuk Süresi Ortalama 48 Dakikaya Düştü

Başbakan: İstanbul’da Yolculuk Süresi Ortalama 48 Dakikaya Düştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yolculuk süresinin ortalama 48 dakikaya düştüğünü söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da yolculuk süresinin ortalama 48 dakikaya düştüğünü söyledi. Başbakan, “10 yılda tüm bu yol ve kavşakların toplam bedeli 5 katrilyon lira. Şu anda İstanbul’da 3 milyondan gazla araç var. Buna rağmen ortalama yolculuk süresi 48 dakikaya düştü.” dedi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büşükşehir Belediyesi’nin Kartal Meydanı’nda düzenlediği 20 kavşak ve yolun toplu açılış törenine katıldı. Açılış töreninde konuşan Erdoğan, “İstanbul genelinde 154 trilyon tutuarında 20 adet yol ve kavşağı hizmete açıyoruz. Bağcılar’dan Bahçelievler’e, Maltepe’den Sancaktepe’ye kadar İstanbul’un 15 ilçesinde çok önemli ulaşım alt yapılarını sizlerle buluşturuyoruz. İstanbul’da 2004’ten bugüne kadar açtığımız kavşak ve yol sayısı 286’ya ulaşıyor. 10 yılda tüm bu yol ve kavşakların toplam bedeli, 5 katrilyon lira. Şu anda İstanbul’da 3 milyondan gazla araç var. Buna rağmen ortalama yolculuk süresi 48 dakikaya düştü.İstanbul’lu sürüceler zamandan tasarruf edecekler. Toplu taşım kültürü adına da adımlar attık.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un eski günlerine değinen Başbakan, “Eski günlere dönmek. Bu var ya yenilir yutulur bir şey değil. Bu İstanbul halkına hakaretti. Eski günlerde ne vardı? İSKİ yolsuzluğu vardı. CHP yönetimi vardı. CHP, iktidarları zaten merkezi yönetime bunlar gelemez işte böyle kenarda köşelerde geliyorlar, zamanında da nasıl olduysa İstanbul’u aldılar talan ettiler. CHP demek susuzluk demek. İstanbul susuz muydu? Benim 18 yaşındaki genç kardeşim, sesleniyorum sizler susuz İstanbul’u görmediniz. Sizler hava kirliliğinin olduğu İstanbul’da yaşamadınız. O susuz İstanbul’da şe Pendik’te, Kartal’da susuz istasyonlar diye istasyonlar vardı. Sokaklar öyle şimdiki gibi parke, asfalt yok. O küçük yavrular ellerinde bidonlarla su taşıyorlardı. İstanbul şu an susuz değil ki. Artık su satan yerler kaldı mı. Hepsi kapandı gitti. Hamd olsun 2 yılda İstanbul’un susuzulğunu bitirdik.” şeklinde konuştu.
3. Köprü yapımına değinen Erdoğan, “250 metre yüksekliğinde şu anda kuleler yükseliyor. Bir taraftan ulaşımda trafik diyeceksin bir taraftan da bu sorunu çözmek için yapılan köprüye de karşı çıkıyorsunuz. Bunların cibiliyetinde bu var. Bunlar yapmaya değil hep yıkmaya geldier. Unlar akşam başka, sabah başka konuşurlar. Bu oyunu bugüne kadar hep siz bozdunuz, yine siz bozacaksınız.” diye konuştu.


CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.