Başbakan Davutoğlu kabineyi topladı

Başbakan Davutoğlu kabineyi topladı

Seçim sonuçlarının netleşmesinin ardından Başbakan Davutoğlu, olası senaryoları değerlendirmek için kabineyi topladı.

Toplantıda seçim sonuçlarının analizinin yapılmasının yanı sıra, koalisyon ve azınlık hükümeti senaryoları ile erken seçim ihtimali üzerine görüş alışverişinde bulunulması bekleniyor. AK Parti yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Davutoğlu'nun teamüller gereği istifasını bugün ya da yarın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a sunması ve Erdoğan'ın da yeni hükümet kurulana kadar Davutoğlu'ndan görevine devam etmesini istemesi bekleniyor.

Yeni hükümet kurma çalışmaları ise seçim sonuçlarının kesinleşmesi ile başlayacak.

MİLLETVEKİLLERİ YEMİN EDECEK

Sonuçların Resmi Gazete'de yayınlanmasından beş gün sonra yeni parlamento ilk toplantısını yapacak ve milletvekilleri yemin edecek. Yemin töreninin ardından Erdoğan, yeni hükümeti kurmak üzere TBMM'den bir milletvekilini, büyük ihtimalle de seçimden birinci parti olarak çıkan AK Parti'nin genel başkanı Davutoğlu'nu görevlendirecek.

GÖREVLENDİRMEDEN 15 GÜN İÇİNDE HÜKÜMETİ KURMASI GEREKİYOR

Anayasaya göre cumhurbaşkanının görevlendirmesinin ardından geçecek 15 gün içerisinde görevlendirilen vekilin hükümet kuramaması halinde bu görevi Erdoğan'a iade etmesi gerekiyor.

Yerleşik teamüllere göre cumhurbaşkanları bu durumda milletvekili sayılarına göre sırayla parti liderlerini hükümet kurmakla görevlendirebileceği gibi, aynı kişiyi bir kez daha, ya da 550 milletvekilinden herhangi birini görevlendirme yetkisi bulunuyor.

Anayasaya göre, ilk görevlendirmenin ardından 45 gün içerisinde hükümet kurulamaması durumunda ülkeyi üç ay içerisinde erken seçime götürebiliyor.

BAKANLARDAN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMA

FİKRİ IŞIK: İHTİYATLI KONUŞMADA FAYDA VAR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AK Parti Genel Merkezi'ne gelişinde açıklamalarda bulundu. Fikri Işık, "Dün sıcağı sıcağına yapılan açıklamaların tamamı biraz hissiyat açıklamalarıdır. Önümüzdeki günlerde biraz daha sağduyulu açıklamalar gelebilir. Ona göre biraz ihtiyatlı konuşmada fayda var. Dün akşam Bahçeli'nin, CHP'nin ve HDP'nin açıklaması da biraz seçim sonrasının sıcaklığı... o seçim atmosferinin sıcaklığı diye değerlendiriyorum" dedi.

MEHMET MÜEZZİNOĞLU: ÖNÜMÜZDE MATEMATİKSEL BİR FOTOĞRAF VAR

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; Önümüzde bir matemetiksel fotoğraf var. İnşallah milleti merkezi alan bir anlayışla güçlü bir istikrarlı yönetim süreci devam eder diye diliyorum.

ENERJİ BAKANI TANER YILDIZ: ENTERESAN BİR SEÇİM OLDU

Seçim zamanında ve tüm Türkiye’yi dolaştığımızda bir şey söylemiştik . Sandıktan çıkan sonuç başımız üstüne. Demokrasiye saygılı olmak yalnızca sözle değil icraatla olması lazım. Enteresan bir seçim oldu. Özellikle provakatif davrananlar sandıktan kaos bekleyenler enerji kesintilerinin ardına sığınanların gayreti boşa çıktı.

ÇALIŞMA BAKANI FARUK ÇELİK: AK PARTİ DERS ÇIKARAN PARTİDİR

Seçimden sonra Ak Parti oturup seçim sonuçları değerlendiren ve buradan atılması gereken adımlar konusunda ders çıkaran partidir. Yeni dönemin en önemli mesajı diyalog talimatı milletten gelmiş bulunuyor. Şuanda ortaya çıkan tabloya baktığınızda tablonun ne söylediğini göremiyor isek yanlış içindeyiz demektir.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: BİZ MESAJI ALDIK

Biz milletimizin verdiği karar saygı duyuyoruz. Biz seçim öncesi ve sonrası milletimize hakaret etmiyoruz. Ak Parti olarak milletimiz bize hangi görevi yaparsa o görevi yerine getirdik. Siyasi partiler açıklamalarını yaptı. Seçimin hemen sonrasında sıcağı sıcağına açıklama yapmak ne kadar sağlıklı göreceğiz. Milletin verdiği mesaj tüm siyasi partiler tarafından alınmalıdır. Ak parti her zaman böyle davranmıştır. Biz mesajı aldık.

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ: EN UZAK İHTİMAL ERKEN SEÇİMDİR

Milletimizin gösterdiği tercihe saygı duyarız. Milletimiz her partiye belli mesajlar vermiştir. Üzerimize düşen Türkiye’nin demokratik reformları sürecini tamamlamaktır.Seçimden sonra kurulacak hükümetle tüm partilerle demokratik reformlar sürecini tamamlamak zorundadır. Türkiye’de yeni bir anayasaya ihtiyaç var. Türkiye’nin milletin iradesine saygı göstererek demokratik yeni yapıya geçmesi gerekiyor. Erken seçim görmüyorum, koalisyon hükümeti denenecek. En uzak ihtimal erken seçimdir. Türkiye olgun bir demokrasiye sahip. Ak Parti’nin olmadığı hükümet mümkün değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.