Başakşehir Kerbela Şehitlerini Yâd Etti

Başakşehir Kerbela Şehitlerini Yâd Etti

Başakşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Muharrem Özel programında Kerbela Şehitleri söyleşi, mersiye ve naatlarla yâd edildi.

Başakşehir Belediyesi tarafından Muharrem ayı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Muharrem Özel programında Kerbela Şehitleri söyleşi, mersiye ve naatlarla yâd edildi.

Anma programına Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ı temsilen Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Miladi 10 Ekim 680 tarihinde meydana gelen Hz. Ali'nin oğlu ve Hz. Peygamber'in (s.v.) "gülü" olarak nitelediği torunu Hz. Hüseyin’in yanındaki kırkı aşkın akrabasıyla Kerbela'da şehit edilişinin 1333. yıldönümünde düzenlenen anma programı Süleymaniye Camii İmamı Hafız Ekrem Nalbant’ın sesinden Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Orhan Aykut müzik topluluğunun Kerbela’ya dair ezgileri seslendirdiği gecede İlahiyatçı Ömer Döngeloğlu da bir sohbet gerçekleştirdi. Sohbete dualarla başlayan Döngeloğlu, Ehl-i Beyt’i ve Muharrem ayının önemini anlattı. Döngeloğlu, "Haram aylar olarak adlandırılan aylar dört aydır. İslam'dan önce de Araplar bu dört ayı kutsal bilir ve bu aylarda savaşmazlardı. Bu ayları kutsal sayarlardı. Bu aylar Zilkade, Zilhicce (hac ayı), Recep ve Muharrem aylarıdır. Muharrem'de oruç tutmak Peygamberimiz tarafından tavsiye edilmiştir." dedi. Haram aylarla ilgili yeterince bilgi sahibi olunmadığını ve toplumda bu ayların girdiğini fark ettirecek göstergelerin olmadığını vurgulayan Döngeloğlu, haram aylarda neler yapılabileceğini dile getirdi. Döngeloğlu, "Kur’an-ı Kerim’in hiçbir harfi fazladan yazılmamıştır. Günümüzde haram aylarıyla ilgili gaflet halindeyiz. Haram aylarda Müslümanlar her zamankinden daha güvenilir olmak zorundadır. Bu aylarda ne evimizde ne işimizde kimseye kötü söz söylememeli, kimseyi kırmamalıyız. İnsanlar şerefinin canından ve kanından daha önemli olduğunu bilmelidir." ifadelerini kullandı.

Sanatçı Dursun Ali Erzincanlı da okuduğu şiir ve Naat-ı Şerif’leriyle katılımcılara duygusal anlar yaşattı. Program, Başakşehir Kaymakamı Fatih Kocabaş ve Hakul Dikbaş, Ömer Döngeloğlu ve Dursun Ali Erzincanlı’ya gecenin anısına çiçek takdim etmesiyle son buldu.
CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.