Bartın’dan 12 Ülkeye Ayakkabı Tabanı İhraç Ediyor

Bartın’dan 12 Ülkeye Ayakkabı Tabanı İhraç Ediyor

Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Egemen Ayakkabı Taban Sanayi, yıllık 1 milyon 700 bin çift ayakkabı tabanı üreterek 12 ülkeye ihraç ediyor.

Bartın Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Egemen Ayakkabı Taban Sanayi, yıllık 1 milyon 700 bin çift ayakkabı tabanı üreterek 12 ülkeye ihraç ediyor. Üretiminin yüzde 40'ını yurtdışına gönderen firmanın başlıca müşterileri arasında Türkiye'nin önde gelen büyük ayakkabı üreticileri de yer alıyor.

BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cihat Çakır, BAKİAD Başkan Yardımcısı Aydemir Toksöz’den 10 kişilik heyet Egemen Ayakkabı tabanı üretim fabrikasını ziyaret etti. Ziyarette Egemen Ayakkabı Tabanı Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz İştar, ortakları Metin Ongun ve Nadi Demir fabrikanın çalışması hakkında BAKİAD yönetimine bilgi verdi.

Firmalarının 1991 yılında İstanbul’da Egemen Kauçuk adıyla kurulduğunu, 2009 yılından bu yana Bartın Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) Egemen Ayakkabı Taban Sanayi olarak üretimine devam ettiğini anlatan Cengiz İştar, "Kauçuk, tpu, eva enjeksiyon üretim, zenne-merdane ayakkabı tabanları, çizme altı, pençe, ökçe ve spor ayakkabı tabanları üretimi ve tasarımı yapmaktayız. Türk Patent Enstitüsü’nden tescilli bünyemizde Artcraft, E.,Egemen, Extra exl light, Fd, Freedesign, Golddesing, Narrative, Sur, Zodiac Boat isimli markalar bulunuyor." dedi.

YILDA BİR MİLYON 700 BİN ÇİFT AYAKKABI TABANI ÜRETİYOR

Günlük 6 bin çift kauçuk taban ve bin çift extra light taban üretimi gerçekleştirdiklerini açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz İştar, “Kalıp, makine ve hammadde ithal ederken kauçuk ayakkabı tabanı ve muhtelif ayakkabı malzemeleri ihraç etmekteyiz. 55 personelimizle birlikte bin 100 modelden oluşan ayakkabı tabanı üretmekteyiz. Bu yılın sonu itibariyle yıllık bir milyon 700 bin çift ayakkabı tabanı üretmiş olacağız. Üretimimizin yüzde 40’ını ihraç ederken kalan kısmı da iç piyasada satıyoruz. Türkmenistan ve Ermenistan ordusuna ihracatımızın yanı sıra Özbekistan, Tacikistan, Azerbaycan, Mısır, Çin, Makedonya, Sırbistan, Lübnan ve İran’a da ihracat yapmaktayız. Ülkesinde karışıklık meydana gelmeden önce Suriye’ye de ihracat yapıyorduk. Üretimlerimiz özel tasarım ürünler olmakla beraber müşterilerimize ayakkabı tasarımı da sunuyoruz. Greyder, Scooter, Komcero, Dockers, Üçel Dr Flexer, Kemal Tanca, Camel Active ve diğer yurt içi isim yapmış firmalar başlıca müşterilerimiz." diye konuştu.

REKABET GÜCÜNÜN ARTMASI KAUÇUK SEKTÖRÜNÜ GELİŞTİRİR

Sektörün en önemli gündem konusunu ithal malların neden olduğu haksız rekabet koşullarının oluşturduğuna dikkat çeken Cengiz İştar, bunun yanında hammadde başta olmak üzere temel girdilerin temini, nitelikli eleman eksikliği, işletme ölçeklerinin yetersizliği, düşük verimlilik, Ar-Ge, Ür-Ge çabalarının yetersizliği ve finansman gibi hemen hemen tüm sektörleri olumsuz etkileyen sıkıntıların kauçuk sektörünün de sorunları arasında yer aldığını dile getirdi. İştar, “Kauçuk taban sektörünün hem ülkemizde hem de uluslararası piyasalarda daha güçlü konuma gelebilmesi için rekabet gücünü artıracak, destekleyici düzenleme ve iyileştirmelere ihtiyaç duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Yatırım, üretim, istihdam ve katma değer sağlayan işadamı ve sanayicilerin her zaman baş tacı edilmesi gerektiğini ifade eden BAKİAD Başkanı Birol Dikyurt Egemen Ayakkabı şirketi yöneticilerini tebrik etti. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.