Baraj Gölündeki Balık Ölümleri Kanalizasyon Kaynaklı Çıktı

Baraj Gölündeki Balık Ölümleri Kanalizasyon Kaynaklı Çıktı

Nevşehir’in Acıgöl ilçesi Tatlarin beldesinde bulunan baraj gölündeki toplu balık ölümlerinin, göl suyuna doğrudan karışan kanalizasyonun meydana getirdiği aşırı alg patlaması -yosunlanması (ötrifikasyon) nedeniyle gerçekleştiği belirlendi.

Nevşehir’in Acıgöl ilçesi Tatlarin beldesinde bulunan baraj gölündeki toplu balık ölümlerinin,
göl suyuna doğrudan karışan kanalizasyonun meydana getirdiği aşırı alg patlaması -yosunlanması (ötrifikasyon) nedeniyle gerçekleştiği belirlendi.

Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Acıgöl İlçesi Tatlarin Kasabasında bulunan baraj gölünde balık ölümleri nedeni ile 21 Ekim 2013 tarihinde Nevşehir Üniversitesi Biyoloji Bölümü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personellerince inceleme yapılarak su ve balıklardan numuneler alındı. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Çiçek ve ekibi tarafından numuneler laboratuvar ortamında incelenerek rapor hazırlandı.

Doç. Dr. Erdoğan Çiçek’in Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderdiği raporda özetle, "Baraj gölünde gerek 2012 ve gerekse 2013 yılında yapılan incelemelerde, balık ölümlerinin kimyasal bir nedenden kaynaklanmadığını, göl suyuna doğrudan karışan kanalizasyonun yarattığı aşırı alg patlaması - yosunlanma (ötrifikasyon) nedeniyle gerçekleştiği, yani ölüm nedeninin biyolojik kaynaklı olduğu tespit edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Rapor sonrasında Nevşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce inşaatı tamamlanmış olan Atık Su Arıtma Tesisinin ivedilikle faaliyete geçirilerek, gerekli izinlerin alınması için Acıgöl Belediye Başkanlığı’na uyarı yapıldı. CİHAN

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.