Bankada parası olanın parası arttı! Vatandaşın kredi borcu arttı 4 milyona yaklaştı

Bankada parası olanın parası arttı! Vatandaşın kredi borcu arttı 4 milyona yaklaştı

Bankada parası olanların varlıklarına son bir yılda 5.1 trilyon lira eklendi Vatandaşların kredi borcu da 1.4 trilyon artışla 3.2 trilyon liraya ulaştı.

Bankada parası olanların varlıkları hızla artarken yoksulların kredi borçları katlandı. Bir yılda borçlar yüzde 75, varlıklar ise yüzde 71 arttı. Varlıkların artışında kur ve faizlerdeki yükseliş önemli rol oynarken, döviz kurlarındaki artıştan kaynaklı zenginleşenlere yapılan ödemeler ağırlıklı olarak Merkez Bankası’nın kasasından çıkmış oldu. Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı Finansal Hesaplar Raporu’na göre, 2023 yıl sonu itibarıyla hane halkının borçları 2022 sonuna göre 1 trilyon 858 milyar liradan, 3 trilyon 245 milyar liraya fırladı. Kredi kullananların üzerindeki kredi yükü son bir yılda 1 trilyon 387 milyar lira birden arttı. Hanehalkı borcunun milli gelire (GSYİH) oranı yüzde 11, borcun harcanabilir gelire oranı da yüzde 28 düzeyinde gerçekleşti.

DÖVİZDEN ARTIŞ 1 TRİLYON

Buna karşılık hanehalkının finansal varlıkları 2022 sonuna göre 7.3 trilyon liradan 12.4 trilyon liraya yükseldi. Yaklaşık 3’te 2’si banka mevduatlarından oluşan bu varlıklardaki yıllık 5 trilyon 138 milyar liralık artışın 1 trilyon civarındaki kısmı döviz kurlarındki artışlardan, yine yaklaşık 1 trilyon liralık kısmı hisse senedi kazançları sayesinde elde edildi. Tasarruflarını bankalarda değerlendiren varlıklı kesim, özellikle döviz ve dövize endeksli birikimlerine sağlanan kur garantisi sayesinde 1 trilyon 26 milyar lira civarında kur kazancı sağladı. Büyük bölümü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında duran bu tasarrufların sahiplerine yaklaşık 818 milyar liralık kaynak transferini ise Merkez Bankası yaptı. Geri kalan kazançlar kur garantisi dışında piyasadan elde edildi.

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.